Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Najtrudniejsze tematy

30 lipca 2002

Główny negocjator Jan Truszczyński uważa, że nie pieniądze, ale kwoty produkcyjne i warunki finansowego udziału we Wspólnej Polityce Rolnej UE będą najtrudniejszymi tematami w czekających nas jeszcze negocjacjach.

Jan Truszczyński nie obawia się zagrożenia dla przyjętego kalendarza rozszerzenia, ale przyznaje, że niektórzy zastanawiają się nad innymi wariantami, gdyby obecny harmonogram nie udało się zrealizować. – Nie ma co spekulować nawet na ten temat - mówi Truszczyński - nie ma najmniejszego powodu, żebyśmy z własnej strony dokładali się jeszcze do rozgardiaszu spekulując głośno co, w jaki sposób i do kiedy należałoby załatwić na wypadek, jeśli się nie uda w Kopenhadze.

Najtrudniejsze w dalszych negocjacjach będą niewątpliwie kwoty produkcyjne i warunki udziału we Wspólnej Polityce Rolnej. W tej chwili przestaje być naszym zasadniczym zmartwieniem to, czy będziemy płatnikiem czy beneficjentem netto - powiedział PAP Truszczyński. Dodał, że Polsce nie grozi sytuacja, w której będzie więcej wpłacała do budżetu UE niż z niego otrzymywała. 

Zdaniem Truszczyńskiego do końca września uda się zamknąć "kawałki" niektórych rozdziałów, np. sprawy instytucjonalne związane z polityką regionalną i - być może - zredukowany VAT. Zastrzegł przy tym, że materiały budowlane nie będą przedmiotem wniosku lecz towary i usługi budowlane. – Towary w sensie lokale i budynki mieszkalne - dodał.

Polsce do końca roku pozostały cztery rozdziały do zamknięcia: konkurencja, rolnictwo, polityka regionalna oraz budżet i finanse.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę