Budżet Unii Europejskiej za rok 2003 zamknął się nadwyżką 5,47 mld euro, która zostanie podzielona między kraje członkowskie w postaci zmniejszenia ich wpłat do unijnego budżetu na rok 2004 r. - ogłosiła w środę Komisja Europejska.
Niemcy, główny płatnik do unijnego budżetu, najwięcej skorzystają z nadwyżki - ich wkład do tegorocznego budżetu zostanie zmniejszony o 1,2 mld euro. Redukcja dla Francji wyniesie 0,89 mld euro, a dla Malty - 2 mln euro. Chociaż Malta przystąpiła do UE dopiero 1 maja 2004 r., skorzysta z nadwyżki. Podobnie pozostałe 9 nowych krajów członkowskich. Europejska komisarz ds budżetu Michaele Schreyer wyjaśniła, że nowej dziesiątce również przysługuje "rabat" z tytułu nadwyżki.
Główną przyczyną nadwyżki w 2003 r. są mniejsze niż planowano wydatki z tytułu pomocy regionalnej (o 3,1 mld euro mniej niż przewidywano) oraz dopłat dla rolników (0,44 mld euro mniej). Pomoc regionalna jest regularnie przeceniana w budżecie UE, ponieważ państwa członkowskie na ogół nie są w stanie skonsumować wszystkich kredytów, które są im przyznawane. Ponadto, wyższe niż zakładano były wpływy do budżetu (o 0,85 mld euro), a to z powodu kar nakładanych przez KE, które okazały się wyższe niż pierwotnie oczekiwano. Generalnie, unijne nadwyżki budżetowe systematycznie maleją, ponieważ coraz dokładniejsze są przewidywania. I tak nadwyżka wyniosła 11,6 mld euro w 2000 r., 15 mld euro w 2001 r., 7,4 mld w 2002 r.