Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ministrowie w Lubuskiem

2 czerwca 2003

W Lubuskiem przedstawiciele rządu przekonują mieszkańców do udziału w referendum oraz poparcia idei integracji z Unią Europejską. Region odwiedzili urzędnicy z pięciu ministerstw.

W składzie delegacji rządowej byli wiceministrowie: edukacji – Franciszek Potulski, gospodarki – Dagmir Długosz, rolnictwa – Jerzy Plewa, infrastruktury – Sergiusz Najar, sprawiedliwości – Jerzy Łankiewicz oraz Jarosław Pietras z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Podczas konferencji prasowej w Zielonej Górze J. Pietras podkreślił, że w ciągu dziesięcioletnich przygotowań i starań o akcesję do UE, Polska dokonała już bardzo wielu zmian. – Jeśli ktoś poszukuje UE tylko za granicami Polski – to się myli, bo Unia Europejska w bardzo dużym stopniu jest już tutaj obecna. W ciągu tych 10 lat bardzo wiele rzeczy zmieniliśmy w Polsce, są to zmiany wymagane przez UE. To co nam zostało, to stosunkowo niewiele, a to czego nam brakuje, to pełnoprawny udział w tych strukturach – powiedział Pietras.
– Skoro Polska tylu zmian dokonała, to właściwie teraz jedyną metodą jest, by szybko zacząć korzystać z przywilejów jakie Unia daje, ponieważ wycofanie się z tego oznacza, że te wszystkie przygotowania pójdą w dużej mierze na marne –  dodał.

Z kolei J. Plewa mówił o korzyściach płynących z dopłat dla rolnictwa. Zaznaczył, że mocna pozycja Polski w UE nie jest wynegocjowana raz na zawsze i będzie zależała od naszej aktywności zarówno jeszcze w okresie 11 miesięcy przed akcesją, jak i potem. – To widać szczególnie wyraźnie w sektorze rolnym. Trwają bardzo intensywne przygotowania do wspólnej polityki rolnej. Polska będąc już kandydatem do Unii, mając status obserwatora może aktywnie wpływać na to co się wydarzy, jakie będzie rolnictwo unijne, w jakim kierunku pójdą zmiany – powiedział Plewa.

Natomiast zdaniem wiceministra Łankiewicza, wstąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej poprawi kontakt obywateli z sądami i ułatwi dostęp do pomocy prawnej. Ta dostępność do sądu to m.in. rozszerzenie bezpłatnej pomocy prawnej, bo taka forma istnieje, ale w szczątkowym wydaniu w warunkach polskich. Reguły narzucają nam dosyć szeroką bezpłatną pomoc prawną – powiedział Łankiewicz. Dodał, że mają być także "rozsądne" opłaty sądowe i łatwiejszy dostęp do instytucji prawa poprzez ich odpowiednią geograficzną i komunikacyjną lokalizację.

W ramach wizyty przedstawicieli rządu w Lubuskiem w Międzyrzeczu gościł także Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Tadeusz Suwara. Uczestniczył on w uroczystym podpisaniu dokumentacji dotyczącej budowy obwodnicy tego miasta, leżącego na trasie z Gorzowa do Zielonej Góry.  Suwara zapytany o zmiany i rozwój sieci dróg po integracji z UE powiedział, że sieć dróg musi być dostosowana do standardów europejskich. Wytypowaliśmy takich dróg około 5 tys. km. Będą to autostrady, drogi ekspresowe i pozostałe wzmocnione, dostosowane do nacisku 11,5 tony na oś; obecny standard w Polsce to 10 ton na oś – zaznaczył. Dyrektor dodał, że pieniądze będą pochodzić w dużej mierze z UE – funduszy akcesyjnych i strukturalnych oraz z budżetu państwa. Łącznie na realizacje tych zadań na przestrzeni wielu lat potrzeba 60 mld zł.

Wizyta przedstawicieli rządu, w tak dużym składzie jest ostatnią przed czerwcowym referendum. W sumie ministrowie odwiedzili kilkanaście miejscowości regionu – przede wszystkim wsi i małych miasteczek.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę