Ptak_Waw_CTR_2024

Made in Europe nieobowiązkowe

28 lipca 2004

Komisja Europejska już nie będzie domagać się, by każdy europejski produkt obowiązkowo nosił oznaczenie "made in European Union"

Perspektywa takiego obowiązku spędzała sen z powiek szefom wielu europejskich firm. Brytyjski producent odzieży i galanterii Burberry, niemiecki DaimlerChrysler, podobnie jak dziesiątki innych firm traktowały dotychczasowe oznaczenia (zwłaszcza "made in Germany") jako atut. Mercedes wyprodukowany "gdzieś w Unii Europejskiej" mógłby klientowi wydawać się już nie tym samym autem, co wyprodukowane w Niemczech.

Przedsiębiorców wsparły narodowe rządy. - Na przestrzeni lat oznaczenie "made in Germany" stało się gwarancją jakości - argumentowała niemiecka minister sprawiedliwości Brigitte Zypries.

Teraz jednak firmy nie muszą się już bać, wszystko zostanie po staremu. - Pomysł nie ma wystarczającego poparcia w 25 państwach - tak brzmi konkluzja Komisji Europejskiej, przyjęta po sześciu miesiącach badań.

Co ciekawe, to nie brukselscy biurokraci pierwsi wystąpili z projektem wprowadzenia obowiązkowego oznaczenia "made in EU". Chcieli tego włoscy i francuscy producenci luksusowej odzieży, tracący krocie na zalewie podróbek z Azji. Prócz sprzeciwu przedsiębiorców i rządów, Komisja Europejska wzięła także pod uwagę koszty zmiany oznaczeń - niebagatelne.

Każde przedsiębiorstwo, jeżeli będzie samo tego chciało, może jednak zastąpić narodowe oznaczenie produktu unijnym. To może okazać się korzystne dla przedsiębiorstw produkujących na eksport, a działających w krajach rzadziej kojarzonych z wysoką jakością produkcji. W końcu "made in Poland" nie ma na światowych rynkach tej samej siły co "made in Germany".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę