MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Łososiowy spór

11 lutego 2005

Czy na unijnych rynkach wzrośnie cena łososia? Norwegowie wstrzymują dostawy, bo nie mogą się dogadać w sprawie taryf. I zapowiadają pozew do Światowej Organizacji Handlu. Ale polscy przetwórcy są spokojni.

Od środy w Unii Europejskiej obowiązują nowe zasady importu łososia - polegające na podwyższeniu ceny minimalnej. Od teraz kilogram niepatroszonego łososia musi być sprzedawany co najmniej za 2,7 euro. To o 20 proc. więcej niż cena sprzedaży w 2004 r. Po 15 kwietnia cena minimalna ma wzrosnąć do 2,85 euro za kg. Co więcej, UE wprowadzi limity importowe.

Unia Europejska zdecydowała się na to, by chronić rybaków z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nie potrafią oni sprostać konkurencji z Norwegii i Chile. Oba kraje zdobyły już ponad 60 proc. unijnego rynku tej cenionej ryby. Komisja Europejska twierdzi, że dzięki dumpingowym cenom.

Chile i Norwegia natychmiast złożyły skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Norweska federacja producentów łososi zaapelowała także o wstrzymanie dostaw do Unii aż "sytuacja się wyjaśni".

Na rynku wybuchło zamieszanie. "Nikt nie wie, po jakiej cenie ryby są teraz sprzedawane, celnicy nie wiedzą, co robić" - przyznał Peter Bamberger z duńskiego stowarzyszenia przetwórców ryb cytowany przez dziennik "Aftenposten".

Polscy przetwórcy są jednak spokojni. "Ceny mogą trochę wzrosnąć, ale rewolucji nie będzie" - zapewnia "Gazetę" Jerzy Safader, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb i jednocześnie właściciel firmy przetwórczej.

"Skoro Norwegowie nie chcą wejść do Unii, to muszą się liczyć, że Unia będzie chciał bronić rybaków z tych państw, które w Unii są. Jak jesteśmy w jednej rodzinie, to musimy trzymać się razem" - tłumaczy przedsiębiorca.

Safader zapewnia też, że łososiowe wojny unijno-norweskie nie powinny mieć żadnego wpływu na polskich rybaków łowiących tzw. łososia bałtyckiego. Jest to bowiem produkt niszowy: około 200 ton połowów rocznie, podczas gdy roczny import łososia do Polski wynosi... 25 tys. ton.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę