Litwa jest doskonałym miejscem do inwestowania, to także drzwi do rynku rosyjskiego, łotewskiego i białoruskiego - nie ma wątpliwości Halina Kaman, prokurent firmy Myśliwiec Zap Petro, m.in. sprzedającej urządzenia do dystrybucji paliw.
Litwini są solidnymi partnerami i na palcach jednej ręki można policzyć wypadki niesolidności przy realizacji kontraktów. Opłaca się z nimi handlować, a przede wszystkim tam inwestować. Dodatkowo Litwa, jako nowy kraj członkowski Unii Europejskiej, jest atrakcyjnym miejscem lokowania inwestycji zagranicznych, głównie ze względu na uporządkowane przepisy oraz wysokie tempo wzrostu gospodarczego - mówi Halina Kaman.
Polski eksport na Litwę w 2003 r. (tuż przed wejściem naszych krajów do UE) przekroczył 1,3 mld USD i był tylko o 185 mln USD mniejszy niż do całej Rosji. Nasze firmy coraz chętniej interesują się litewskim rynkiem. Polacy eksportują do tego kraju przede wszystkim produkty przemysłu chemicznego i przemysłów pokrewnych, maszyny i urządzenia mechaniczne, tworzywa sztuczne i wyroby z nich oraz artykuły spożywcze.
Nowa działalność
Aby skutecznie zaistnieć na
litewskim rynku, warto pomyśleć o uruchomieniu tam przedstawicielstwa lub
działalności gospodarczej. Wprawdzie proces rejestracji wymaga odwiedzenia kilku
urzędów, ale wszystko powinno trwać nie więcej niż 30 dni.
Przy zakładaniu działalności polecam współpracę z miejscowymi partnerami i korzystanie z usług kancelarii prawnych. Oszczędności na prawnikach bywają później najbardziej kosztowne. Warto też znaleźć litewskiego partnera, co znakomicie ułatwia poruszanie się po urzędach - mówi Marek Starczewski, zastępca dyrektora Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej Rynków Wschodnich.
Dodaje, że przed uruchomieniem firmy konieczna jest wstępna rejestracja nazwy u notariusza, a w przypadku spółek kapitałowych sporządzenie aktu notarialnego umowy i statutu. Także akty założycielskie innych spółek wymagają wizyty u notariusza. Wcześniej konieczne jest też otwarcie konta bankowego z kapitałem założycielskim i wynajęcie lokalu.
Kapitał założycielski dla spółki z o.o. ustalono na 10 tys. litów, a dla spółki akcyjnej 150 tys. litów. Rejestracji firm z kapitałem zagranicznym oraz przedstawicielstw i filii firm zagranicznych dokonuje Państwowe Przedsiębiorstwo Rejestru z siedzibą w Wilnie. Opłata rejestracyjna wynosi od 200 do 300 litów. Wniosek winien zawierać: dokładną nazwę i adres, wysokość kapitału zakładowego, nazwiska i adresy dyrektora oraz członków rady nadzorczej. Dokumenty należy sporządzić w języku litewskim i potwierdzić u przysięgłego tłumacza - wyjaśnia Marek Starczewski.
Fiskus czeka
Najpóźniej w pięć dni po rejestracji
firmy należy ją zgłosić w Rejestrze Płatników Podatków prowadzonym przez
Państwową Inspekcję Podatkową, gdzie uzyskuje się numer identyfikacji podatkowej
oraz zarejestrować się w rejestrze Płatników Podatku VAT tego samego urzędu
miejscowego. Oczekiwanie na dokumenty nie trwa dłużej niż 10 dni.
Na Litwie płaci się około 20 różnych rodzajów podatków, które w porównaniu z innymi krajami UE są bardzo niskie. Odpowiednik polskiego CIT (podatek od zysków podmiotów gospodarczych) wynosi 15 proc., a przedsiębiorstwa zatrudniające do 19 osób z obrotem rocznym nie większym niż 500 tys. litów, korzystają ze stawki 13 proc. i ulgi amortyzacyjnej. Podmioty zagraniczne, które nie mają stałego przedstawicielstwa, opodatkowane są stawką 10 proc. Na Litwie obowiązują dwie stawki podatku PIT: 15 proc. i 33 proc.
Podstawowa stawka podatku od wartości dodanej VAT wynosi 18 proc.