Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Łatwiejsze wydawanie unijnych pieniędzy

1 grudnia 2005

W przyszłym roku wykorzystamy przynajmniej 10 mld zł z unijnych dotacji. Ma się tak stać dzięki uproszczeniu polskiego prawa.

Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego, zamierza ułatwić przedsiębiorcom i gminom wydawanie unijnych pieniędzy. Z funduszy przyznanych Polsce do 2006 roku wypłaciliśmy zaledwie 370 mln euro, czyli 4,3 proc. Wynik jest lepszy "na papierze", bo polscy urzędnicy podpisali z przedsiębiorcami i gminami umowy na 4 mld euro.

- To oznacza, że 3,6 mld euro wciąż jest gdzieś w systemie. Nie otrzymujemy faktur na te pieniądze z powodu biurokracji i trudnych przepisów - przyznała Grażyna Gęsicka.

Jej zdaniem, nie ma zagrożenia dla niewykorzystania unijnych pieniędzy, ponieważ całą kwotę 8,6 mld euro z funduszy strukturalnych musimy wydać do końca 2008 roku. W przypadku Funduszu Spójności okres rozliczenia jest dłuższy.

- Wszystkie państwa wstępujące do Unii miały na początku problemy z wydaniem nagle przybywających funduszy. Nie może to być argumentem w obecnych negocjacjach o wielkość pomocy na następne lata - przekonywała minister Gęsicka.

Dodała, że nie widzi potrzeby wydłużania okresu rozliczenia dotacji. Obecnie w funduszach strukturalnych dotację trzeba rozliczyć z Unią w ciągu dwóch lat od dnia podpisania umowy, od 2007 roku taka sama zasada będzie obowiązywała w przypadku Funduszu Spójności. Jedną z propozycji Wielkiej Brytanii dla nowych państw członkowskich jest wydłużenie okresu rozliczania w zamian za obniżenie funduszy. Polska ma w latach 2007 - 2013 otrzymywać 60 mld euro pomocy.

- Jeśli mielibyśmy zrezygnować z 6 mld euro, to jest dla nas bardzo dużo pieniędzy. Są granice kompromisu - stwierdziła Grażyna Gęsicka.

Jednym z jej pierwszych posunięć jest doprowadzenie do nowelizacji prawa o zamówieniach publicznych. Ma to usprawnić wypłatę unijnych dotacji. Przetargi mają być konieczne przy zamówieniach publicznych przekraczających 60 tys. euro. To i tak niewiele w porównaniu z unijnymi wymogami, gdzie progiem jest 154 tys. euro.

Zapowiedziała też zmniejszenie liczby rozporządzeń dotyczących rozliczania funduszy strukturalnych z obecnych 90 do 10. Stanie się to po nowelizacji ustawy o Narodowym Planie Rozwoju. Ustawa musi być zmieniona, ponieważ nowa minister planuje duże uproszczenie procedur dla funduszy na lata 2007 - 2013. Zamiast obecnych 13 sektorowych programów operacyjnych, ma ich być tylko 3. Wszystkie pieniądze zarządzane przez nasze ministerstwo mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniędzmi z Europejskiego Funduszu Społecznego mają dysponować wojewodowie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę