MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Koszenie inne niż obowiązkowe

19 czerwca 2002
  1. Jeśli zastosowałeś nie selektywne herbicydy między 15 kwietnia i 30 lipca, to nie musisz kosić zielonej pokrywy aż do 1 lipca.
  2. Jeśli nie używasz nie selektywnych herbicydów na ziemi odłogowanej, będziesz musiał częściej dokonywać pokosów, aby kontrolować liczbę agresywnych chwastów lub samosiejek lub aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi innych roślin.
  3. Ściętej pokrywy nie można ruszać, palić, wykorzystać. Musi ona poleżeć i rozłożyć się w naturalny sposób. Ścinki wyrządzą mniejszą szkodę murawie, jeśli zostaną tylko posiekane i rozrzucone. Jeśli ścinki pozostawione na murawie mogą jej zagrozić, to zwróć się do RCD o specjalne pozwolenie na ich usunięcie; będziesz musiał pisemnie wyjaśnić konieczność usunięcia pokosu oraz jego późniejsze przeznaczenie.
  4. W zasadzie powinieneś unikać koszenia między 1 kwietnia a 15 lipca kiedy to możesz zakłócać życie gnieżdżących się ptaków i ograniczyć rozsiewanie kwiatów. Jednakże mogą wystąpić okoliczności, w których będziesz musiał tego dokonać, na przykład:
    • Aby pobudzić zróżnicowanie odmian kwiatów w szczególności na żyznej glebie.
    • Aby zredukować liczbę samosiejek w roku utworzenia pokrywy.

W takich przypadkach powinieneś starać się powodować jak najmniej szkód przyrodzie poprzez np.:

  • zniechęcanie ptaków do zakładania gniazd,
  • rozpoczęcie regularnego koszenia od początku roku,
  • ustawienie ostrzy kosiarki na maksymalną bezpieczną wysokość,
  • koszenie zaczynając od środka pola na zewnątrz lub od jednego końca pola do drugiego - aby umożliwić zwierzętom ucieczkę.
  1. Jeśli kosisz pokrywę do różnej wysokości to zróżnicuje to lokalne środowisko. Regularne koszenie trawy na krótko pozwoli kontrolować liczbę agresywnych chwastów i da szansę na rozwój niskim roślinom szerokolistnym. Koszenie obrzeży pola sieczkarnią i rozdmuchiwanie sieczki do wewnątrz pola umożliwi rozwój interesującej flory na obrzeżach. Równocześnie długa kępiasta trawa lub rośliny karłowate tuż przy żywopłocie dostarczą schronienia dzikiej florze. Krótka trawa przy zbożu umożliwi łatwy dostęp oraz pomoże w kontrolowaniu agresywnych chwastów i stworzeniu stanowisk dla ptasich gniazd.
 

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę