Szesnaście polskich inwestycji ekologicznych stara się o uzyskanie środków finansowych z funduszu ISPA w przyszłym roku. Łączna wartość dotacji dla nich może wynieść 363 mln euro.
Wiadomość tę podał w środę na konferencji prasowej wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Jerzy Swatoń. Dodał, że w tym roku Komisja Europejska zatwierdziła do realizacji w ramach funduszu ISPA dwanaście nowych projektów dotyczących rozwiązań problemów gospodarki wodnej, ściekowej bądź odpadowej.
Projekty te będą realizowane w Bolesławcu, Brzegu, Elblągu, Jeleniej Górze, Lublinie, Opolu, Włocławku, Kaliszu, Szczecinie, Radomiu, Częstochowie i Mielcu. Całkowity koszt projektów opiewa na prawie 534 mln euro, z czego dotacja z funduszu ISPA ma wynieść 343 mln euro.
Rekordową dotację otrzyma Szczecin. Będzie ona wynosiła łącznie prawie190 mln euro przeznaczonych na realizację kompleksowego programu gospodarki wodno-ściekowej. Szczecińska inwestycja jest największą z finansowanych z ISPA w krajach kandydujących do Unii Europejskiej.