Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Irlandia powiedziała "tak" rozszerzeniu UE

21 października 2002

Państwowa telewizja irlandzka podała w niedzielę wieczorem ostateczny wynik referendum w sprawie Traktatu Nicejskiego, potwierdzając wcześniejsze prognozy i projekcje. Za traktatem, stanowiącym podstawę poszerzenia UE głosowało 63 proc., przeciwko było 37 proc. Frekwencja wyniosła 48,45 proc. 906.318 Irlandczyków powiedziało w referendum "tak", a 534.887 - "nie".

Kiedy stało się jasne, że Irlandczycy nie zablokują poszerzenia UE, w stolicach europejskich odetchnięto z ulgą. Osobistości europejskie, nie czekając na oficjalne ogłoszenie wyników w Dublinie, zaczęły mówić o silnym impulsie dla poszerzenia UE i dziękować Irlandczykom.

Przyjęcie przez Irlandczyków traktatu z Nicei w ogólnonarodowym referendum da nowy, silny impuls dla poszerzenia Unii Europejskiej – powiedział w niedzielę komisarz UE ds. poszerzenia Guenter Verheugen. Przyjęcie traktatu z Nicei sprawia, że sukces planowanego na najbliższy czwartek i piątek szczytu Unii Europejskiej jest bardziej prawdopodobny – powiedział.

Instytucje Unii Europejskiej jedna po drugiej wyrażały w niedzielę zadowolenie z wyników irlandzkiego referendum, ale Komisja Europejska przestrzegła, że "jeszcze nie było końcowego gwizdka" w toczącej się grze o poszerzenie Unii.

Premier Leszek Miller, śpiewający "Kocham cię jak Irlandię" trafił na czołówki wiadomości agencyjnych, odnotowujących reakcje kandydatów do Unii Europejskiej na pozytywny dla nich wynik irlandzkiego referendum.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę