Według lutowego sondażu CBOS ponad połowa (54 proc.) badanych opowiada się za jednodniowym referendum akcesyjnym. Za tym, by trwało ono dwa dni, jest co trzeci respondent (34 proc.). Zdecydowana większość zwolenników dwudniowego głosowania chce, by odbyło się ono w sobotę i niedzielę.
Spośród osób, które zapowiadają udział w referendum, 59 proc. jest zdania, że powinno się ono odbyć tylko w niedzielę; 32 proc., że w sobotę i niedzielę; 5 proc., że w niedzielę i poniedziałek. 56 proc. tych, którzy jeszcze nie wiedzą, czy pójdą głosować opowiada się za tym, by referendum odbyło się tylko w niedzielę; 25 proc. chce, by było ono w sobotę i niedzielę; 4 proc. – w niedzielę i poniedziałek; 15 proc. nie ma zdania.
Wśród ankietowanych, którzy nie zamierzają iść do urn, 56 proc. jest za tym, by głosowanie było tylko w niedzielę; 24 proc. opowiada się za referendum w sobotę i niedzielę; nikt nie chce głosowania w niedzielę i poniedziałek, a 20 proc. nie ma opinii w tej sprawie.
Jeżeli w referendum weźmie udział mniej niż połowa uprawnionych to, zdaniem 35 proc. badanych, należy je powtórzyć. W opinii kolejnych 35 proc. respondentów, w tej sytuacji, decyzję powinien podjąć Sejm. W tej grupie 7 proc. uważa, że izba powinna podjąć decyzję nie biorąc pod uwagę wyników referendum, a 28 proc. jest przeciwnego zdania.
13 proc. pytanych jest zdania, że jeśli w referendum weźmie udział mniej niż połowa uprawnionych, to należy ponownie negocjować z już poszerzoną UE, a 17 proc. badanych nie ma opinii na ten temat. 37 proc. zwolenników wejścia Polski do UE, 18 proc. przeciwników integracji oraz 14 proc. niezdecydowanych opowiada się za tym, by w przypadku, gdyby do referendum poszła mniej niż połowa uprawnionych, decyzję podjął Sejm, biorąc pod uwagę wynik głosowania. 10 proc. badanych, którzy opowiadają się za akcesją, 4 proc. jej przeciwników oraz 6 proc. niezdecydowanych jest za tym, by w takiej sytuacji decydował Sejm, nie sugerując się wynikami referendum.
35 proc. zwolenników integracji i tyle samo jej przeciwników oraz 38 proc. niezdecydowanych uważa, że w takim wypadku należałoby powtórzyć głosowanie. 8 proc. ankietowanych, którzy chcą wejścia Polski do Unii, 25 proc. tych, którzy tego nie chcą oraz 20 proc. niezdecydowanych jest za ponownymi negocjacjami, gdyby w referendum wzięła udział mniej niż połowa uprawnionych. Nie ma zdania w tej sprawie 10 proc. zwolenników integracji, 18 proc. jej przeciwników oraz 22 proc. niezdecydowanych.