Mimo konieczności wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS), system będzie gotowy do końca 2003 roku – zapewnia Aleksander Bentkowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Agencja potrzebuje dodatkowych trzech miesięcy na dostosowanie systemu do wynegocjowanych w Kopenhadze warunków udzielania dopłat bezpośrednich dla rolników. Dotychczasowe prace nad budową IACS były na tyle zaawansowane, że gwarantowały uruchomienie systemu na przełomie czerwca i lipca tego roku. Obecnie agencja będzie musiała wprowadzić zmiany w większości elementów systemu, co spowoduje skrócenie okresu testowania systemu o jakieś pół roku – powiedział Aleksander Bentkowski. Prezes ARiMR podkreślił, że testowanie systemu będzie mogło rozpocząć się w grudniu 2003 roku lub najdalej w styczniu 2004 roku. System będzie natomiast na pewno gotowy do końca kwietnia 2004 roku. Według prezesa ARiMR wprowadzane zmiany nie spowodują wzrostu kosztów ze strony Agencji.
Wynegocjowane w grudniu ubiegłego roku na szczycie Unii Europejskiej warunki uzyskania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników zostały doprecyzowane 4 lutego, kiedy polski rząd zdecydował się przyjąć wariant uproszczony. W związku z tym, że rząd zdecydował o wprowadzeniu w Polsce uproszczonego systemu dopłat oraz dodatkowych dopłat bezpośrednich, wszystkie płatności będą rozliczane z rolnikami w oparciu o hektar powierzchni gospodarstwa i upraw. Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie, rolnicy będą musieli składać jeden wniosek zawierający informację o ogólnej powierzchni gospodarstwa i numery działek, powierzchnię łąk i pastwisk oraz powierzchnię upraw zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych, tytoniu i chmielu.
Dopłaty z budżetu Unii Europejskiej w wysokości 25% w 2004 roku, 30% w 2005 roku i 35% w 2006 roku otrzymają wszyscy rolnicy, którzy są właścicielami przynajmniej jednego hektara użytków rolnych i złożą odpowiedni wniosek. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć rolnicy uprawiający zboża, rośliny oleiste i wysokobiałkowe, tytoń i chmiel, a także hodowcy bydła i owiec. Na tę pulę dopłat będzie przeznaczone 15% pieniędzy, które Polska może przesunąć z funduszu na rozwój wsi oraz do 15% z polskiego budżetu. Te pieniądze będą wypłacane w zależności od powierzchni dotowanych upraw oraz użytków zielonych (powierzchni paszowych) na wsparcie produkcji zwierzęcej.
Polska wynegocjowała w Kopenhadze dopłaty bezpośrednie w wysokości do 55 proc. wartości dopłat funkcjonujących w państwach Unii Europejskiej w 2004 roku, do 60 proc. w 2005 roku i 65 proc. w 2006 roku. Są to maksymalne limity, jakie można osiągnąć stosując współfinansowanie z budżetu krajowego.
Wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS) umożliwi wypłacanie dopłat do produkcji roślinnej i zwierzęcej według standardów i prawa unijnego. IACS ma być sercem skomplikowanego systemu przekazywania unijnych pieniędzy na polskie rolnictwo. Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli będzie miał swoje biura wojewódzkie i powiatowe. W sumie powstanie 331 placówek (16 wojewódzkich i 315 powiatowych). Unijna pomoc będzie wypłacana rolnikom na podstawie złożonych w biurach wniosków. Te będą wprowadzane do Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli. Po wyliczeniu wysokości dotacji pieniądze będą przelewane bezpośrednio na konta bankowe rolników. Środki na dopłaty adresowane do rolników pochodzić będą z funduszy Unii Europejskiej oraz budżetu krajowego.