Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Firmy nie chcą SAPARD-u

15 października 2002

Do piątku przedsiębiorstwa z całej Polski złożyły tylko 15 wniosków o dofinansowanie swoich inwestycji z unijnego programu SAPARD. Tymczasem ostateczny termin mija w najbliższą środę.

Główną przyczyną małego zainteresowania SAPARD-em ze strony polskich przedsiębiorstw jest krótki termin w jakim muszą zrealizować swoje przedsięwzięcia, aby otrzymać pieniądze z funduszu. Mają na to czas do dziesiątego sierpnia przyszłego roku. Zatem po rozpatrzeniu wniosków zostaje parę miesięcy zrealizowanie inwestycji. Przekroczenie tego terminu może oznaczać że firma nie dostanie zwrotu pieniędzy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która administruje środkami z SAPARD-u chciałaby więc przesunąć ostateczną datę składania wniosków. W tej sprawie na jej wniosek prowadzone są negocjacje na ten temat ze stroną unijną.

Kolejnym powodem dla którego firmy nie ustawiają się w kolejce po unijne pieniądze, jest konieczność wyłożenia własnych środków na inwestycje. Dopiero potem ARiMR może wypłacić środki z funduszu.

W tej sytuacji przedsiębiorstwa mogą posiłkować się kredytem pomostowym, z którego pokrywają koszty inwestycji, a pieniądze oddają gdy otrzymają pomoc z SAPARD-u. Zaznaczam jednak że musi to być kredyt zaciągnięty na warunkach komercyjnych, zatem jego koszt jest dość wysoki – mówi Tomasz Sikora z ARiMR.

W Banku Gospodarki Żywnościowej, który udziela kredytów pomostowych, oprocentowanie wynosi poniżej 10 proc. w skali roku. Dotychczas wystąpiło o nie zaledwie kilku przedsiębiorców. Przedstawiciele BGŻ liczą jednak na to że w ciągu najbliższych dni zainteresowanie pożyczką wzrośnie.

Przypomnijmy że całkowita pula funduszu SAPARD to prawie 170 mln euro, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 700 przedsiębiorstw.

W tej chwili mamy piętnaście wniosków ale zostało jeszcze kilka dni. Prawdopodobnie liczba ta zwiększy się bo część przedsiębiorców wysłała swoje wnioski pocztą. Trzeba trochę czasu aż one dotrą do Agencji – mówi Tomasz Sikora.

O pomoc z SAPARD-u mogą ubiegać się przedsiębiorstwa i grupy producentów prowadzące inwestycje w celu poprawy przetwórstwa i marketingu mleka, ryb, mięsa czy przetwórstwa owoców i warzyw. Maksymalna kwota pomocy to 2,2 mln zł. Uzależniona jest ona od rodzaju i celu inwestycji nie może przekroczyć jednak 50 proc. kosztu przedsięwzięcia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę