Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

FADN, czyli Jak UE kontroluje stan rolnictwa

11 marca 2009
Mówi  się powszechnie, że kłamstwo stopniuje się na:  zwykłe, wielkie i na … statystykę. Statystykę ośmiesza się też taką np. konkluzją:  jeśli gospodarz ma dwie nogi, a jego krowa - cztery, to statystycznie mają po trzy nogi. Bez statystyk nie obywa się już jednak chyba nikt.
Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli od niespełna 5 lat polscy rolnicy wpadli na dobre w tak zwaną Sieć Danych Rachunkowości Gospodarstw Rolnych w Unii Europejskiej (czyli w skrócie FADN – ang.: Farm Acccountancy Data Network).
System FADN  tworzony był stopniowo, poczynając od 1965 r. na podstawie Rozporządzenia Rady 79/65/EWG z 15 czerwca 1965 r. w sprawie utworzenia sieci zbierania danych rachunkowych dotyczących dochodów i działalności gospodarstw rolnych w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej.
W Polsce system zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych oparty jest o Ustawę z dnia 29 listopada 2000 r. (Dz. U. Nr 3 z 2001 r., poz. 20 z późniejszymi zmianami).
Podstawowymi  celami systemu  FADN są:
  • określanie rocznych dochodów wytworzonych w gospodarstwach rolnych;
  • wykonywanie analiz ekonomicznych dla różnych grup gospodarstw rolnych oraz ocena sytuacji w rolnictwie i na rynkach rolnych;
  • ocena skutków projektowanych zmian dotyczących rolnictwa Wspólnoty.
Dane rachunkowe z gospodarstw rolnych zbierane są według jednolitych formularzy, wyłącznie z gospodarstw wytypowanych dla potrzeb systemu, których posiadacze wyrażą na to zgodę i podpiszą z Biurem Rachunkowym umowę o zbieranie danych rachunkowych. Każde gospodarstwo uczestniczące w FADN uzyskuje numer identyfikacyjny, który obowiązywać będzie przez cały czas uczestniczenia gospodarstwa w badaniach.  

Istotne jest, że dane rachunkowe zebrane z gospodarstw rolnych nie mogą być wykorzystywane dla celów podatkowych. Ponadto dane osobowe posiadaczy gospodarstw rolnych są chronione na zasadach określonych w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych i nie mogą być udostępniane bez zgody posiadacza gospodarstwa rolnego, a wyniki produkcyjno-ekonomiczne gospodarstw rolnych mogą być publikowane wyłącznie w postaci średnich dla wydzielonych grup gospodarstw (każda grupa musi zawierać co najmniej 15 gospodarstw).
Uzyskane dane służą przede wszystkim jako podstawa sporządzenia przez Komisję raportów na temat sytuacji w rolnictwie oraz na rynkach rolnych, a także o dochodach rolników we Wspólnocie Europejskiej. Raporty te są opracowywane co roku, do przedłożenia Radzie i Parlamentowi Europejskiemu, zwłaszcza przy dorocznym ustalaniu cen produktów rolnych.
W Polsce system zbierania informacji z gospodarstw na potrzeby Unii Europejskiej prowadzony jest przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Pierwszy Portal Rolny chętnie opublikuje opinie rolników, których gospodarstwo znalazło się w systemie FADN. Np. w jakich formach rolnik jest angażowany do zbierania informacji i czy tkwienie w takiej „sieci” jest uciążliwe?


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę