Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europa wymaga systemu HACCP

16 stycznia 2004

Przedsiębiorcy muszą się spieszyć. Akcesja tuż-tuż, a na wdrożenie systemu bezpieczeństwa żywności potrzeba kilku miesięcy.

HACCP to system służący takiej organizacji funkcjonowania firmy, która gwarantuje bezpieczeństwo zdrowotne żywności podczas jej produkcji i dystrybucji. Podstawą systemu jest higiena produkcji zakładu i personelu w firmach przetwórczych przemysłu spożywczego oraz w przedsiębiorstwach wytwarzających urządzenia i opakowania lub świadczących usługi dla tego sektora. Wdrożenie HACCP jest w Unii obligatoryjne. To dowód, że firma dba o bezpieczeństwo.

Od 1 maja
W UE stosowanie systemu jest obowiązkowe dla przetwórców i dystrybutorów żywności. W Polsce obowiązkiem byli objęci od 1996 r. producenci żywności dietetycznej. Ustawa o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia z 11 maja 1991 r. (DzU z 2001 r. nr 63, poz. 634 z późn. zm.) dostosowująca prawo polskie do wspólnotowego, po najnowszej nowelizacji (DzU z 2003 r. nr 208, poz. 2020), przewiduje stosowanie zasad systemu od akcesji dla wszystkich firm sektora spożywczego, z wyjątkiem producentów na etapie produkcji pierwotnej. Będą to kontrolowały inspekcja sanitarna i weterynaryjna.

Działanie systemu HACCP obejmuje kilka etapów:

- identyfikację zagrożeń i opisanie środków zapobiegawczych,

- określenie krytycznych punktów kontroli (miejsc w procesie technologicznym, w których niezbędna jest kontrola występujących tam zagrożeń),

- identyfikację limitów krytycznych (np. temperatura, wilgotność),

- ustalenie systemu monitorowania wartości środków kontrolnych i osób za nie odpowiedzialnych,

- określenie działań korygujących,

- ustalenie procedur zapisów i procedur weryfikacji systemu.

HACCP nie jest kompleksowym systemem zarządzania jakością, jak np. ISO. Wprowadzenie go nie wyklucza jednak, a wręcz ułatwia wdrożenie ISO.

Ważny certyfikat
Chociaż uzyskanie certyfikatu potwierdzającego wdrożenie systemu nie jest obowiązkowe (w odróżnieniu od zasad HACCP), warto podjąć kroki w tym celu — certyfikat to dowód prawidłowego wdrożenia systemu. Poprawia on też pozycję negocjacyjną przedsiębiorcy, w tym również wobec kontrahentów spoza państw UE.

Wdrożenie HACCP gwarantuje korzyści, gdy stosuje się go w sposób ciągły. Procedury winny być weryfikowane, a system sprawdzany i w razie potrzeby modyfikowany po zmianie procesu produkcyjnego. Warto zaznaczyć, że system jest przystępny, a procedury wdrożeniowe nieskomplikowane (trwają średnio 4-10 miesięcy, zaś uzyskanie certyfikatu 1-2 miesiące). Koszty zależą od specyfiki firmy. Na wprowadzenie HACCP można otrzymać wsparcie ze środków UE, m.in. z SAPARD.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę