Zakłady przetwarzające mięso, mleko i ryby, zgodnie z polskimi przepisami sanitarno-weterynaryjnymi, powinny gwarantować nie tylko bezpieczeństwo żywnościowe naszym konsumentom, ale także dawać możliwość rozszerzenia eksportu tych produktów na rynki Unii Europejskiej i krajów trzecich. Dominujące na polskim rynku produkty mleczarskie, mięsne i rybne pochodzą z zakładów już spełniających normy sanitarno-weterynaryjne, z których znaczna część posiada też prawo eksportu do krajów piętnastki.
Stan sanitarno-weterynaryjny zakładów, które nie spełniają standardów nie
może ograniczyć możliwości rozwoju polskiego przetwórstwa artykułów spożywczych.
Ostatecznym terminem zakończenia działań dostosowawczych w tym
zakresie jest 30 kwietnia 2004 roku. Po tym terminie produkcja w zakładach nie
spełniających norm sanitarno-weterynaryjnych będzie wstrzymana, z wyjątkiem
zakładów, które zostały wymienione w załączniku do Traktatu Akcesyjnego.
Wszystkie zakłady mają jeszcze szanse. Podjęte zostały decyzje o obniżeniu, do wysokości 2%, oprocentowania kredytów inwestycyjnych z dopłatą ARiMR przeznaczonych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, zmierzających do poprawy warunków sanitarno-weterynaryjnych mających na celu dostosowanie do wymogów i norm Unii Europejskiej.
W Programie SAPARD, w Działaniu 1 „Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych rybnych” wprowadzono zmiany polegające na:
Działania te są konieczne, aby nie zaprzepaścić szans polskiego przetwórstwa i rolnictwa po wejściu do Unii Europejskiej.