Dopłaty unijne otrzymają tylko ci rolnicy, którzy mają co najmniej 1 hektar gruntów rolnych. Do powierzchni gospodarstwa nie będą zaliczane budynki rolne ani obszary zakrzewione i zalesione - zdecydował w czwartek Sejm, przyjmując poprawkę Senatu.
Sejm przyjął poprawkę, wniesioną przez Senat do ustawy o płatnościach bezpośrednich. Ograniczył tym samym liczbę osób uprawnionych do dopłat UE, poprzez wyłączenie najmniejszych gospodarstw.
Posłowie zmienili przyjętą wcześniej definicję gospodarstwa rolnego, dostosowując ją do przepisów UE. (Urząd Komitetu Integracji Europejskiej zakwestionował poprzedni zapis ze względu na różnice definicji).
W poprzedniej wersji, do powierzchni gospodarstwa rolnego zaliczono również budynki oraz grunty zalesione i zakrzewione. Oznaczałoby to przyznanie dopłat rolnikom posiadającym gospodarstwa 1-hektarowe, w tym dom i budynki rolne oraz obszary zalesione i zadrzewione. W rzeczywistości powierzchnia gruntów mogłaby być w takim wypadku mniejsza niż 1 ha, np. 60 arów, i do takiej powierzchni otrzymaliby dopłaty.
Senatorowie wykreślili z definicji gospodarstwa rolnego budynki oraz grunty zalesione i zakrzewione. Zdecydowali, że do dopłat będą mieli prawo rolnicy posiadający gospodarstwo o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, z zastrzeżeniem, że będą to grunty rolne.
Sejm uchwalił ustawę o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych 27 listopada. Zgodnie z jej zapisami, producent rolny będzie otrzymywał dopłaty bezpośrednie w formie jednolitej płatności obszarowej oraz w postaci dopłat uzupełniających do powierzchni m.in. uprawy chmielu, tytoniu, ziemniaków skrobiowych. Rząd będzie określał stawkę płatności uzupełniających w corocznych rozporządzeniach.
W latach 2004, 2005, 2006 rolnicy otrzymają dopłaty odpowiednio w wysokości 25 proc., 30 proc., 35 proc. płatności obowiązujących w UE.
Jak podaje ministerstwo rolnictwa, rolnicy powinni otrzymać pierwsze dopłaty z UE na początku grudnia 2004 r. Wnioski o ich przyznanie należy składać od 1 kwietnia do 15 czerwca 2004 r., potem zostaną przeprowadzone kontrole sprawdzające uprawnienia rolników do tych pieniędzy.