Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dodatkowa sesja nie zamknie polityki konkurencji 

17 października 2002

Rządy Unii Europejskiej nie zgadzają się, żeby na dodatkowej sesji negocjacyjnej w najbliższy piątek zakończyć negocjacje członkowskie z Polską w zakresie polityki konkurencji, w tym pomocy państwa dla hut.

Zdaniem dyplomatów unijnych, na stole negocjacyjnym znajdą się tylko sprawy weterynaryjne, ale i one pozostaną zapewne otwarte, gdyż wciąż trwa dyskusja o możliwości przejściowego kontynuowania przez polskie mleczarnie części produkcji z mleka nie spełniającego standardów UE.

Jeden z unijnych dyplomatów podkreślił, że co do konkurencji, "propozycje Komisji Europejskiej, jak rozstrzygnąć kwestie pomocy państwa dla polskich hut, otrzymaliśmy dopiero w końcu zeszłego tygodnia, bo Polsce zajęło dużo czasu dostarczenie Komisji szczegółów restrukturyzacji poszczególnych hut". 

To bardzo skomplikowana sprawa i państwa członkowskie potrzebują więcej czasu, żeby przestudiować propozycje Komisji – tłumaczył. Podkreślił, że "z tego samego powodu nie krytykuje polskiego rządu, bo zdaje sobie sprawę z delikatności tego tematu, zwłaszcza redukcji zatrudnienia".

Na poprzedniej sesji negocjacyjnej 1 października stojąca na czele polskiej delegacji minister ds. europejskich Danuta Huebner poprosiła o zwołanie dodatkowej sesji właśnie po to, żeby zakończyć rokowania dotyczące polityki konkurencji.

Nie jest to pierwsze nieudane podejście. Inni członkowie rządu z premierem Leszkiem Millerem na czele wielokrotnie zapowiadali w tym roku zakończenie rokowań w zakresie polityki konkurencji, początkowo na czerwiec, potem na wrzesień.

Na szczęście, Polska nie będzie jedynym kandydatem, któremu się to nie udało. Według dyplomatów unijnych, rokowań w zakresie konkurencji nie zamkną w piątek także Węgry. Pod znakiem zapytania stoi również ich zakończenie przez Czechy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę