Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Copa i Cogeca podkreślają pogorszenie sytuacji producentów mleka w ciągu ostatnich 4 tygodni

30 lipca 2015
Copa i Cogeca podkreśliły podczas dzisiejszego posiedzenia obserwatorium rynku mleka UE, że sytuacja bardzo się pogorszyła w ciągu ostatnich 4 tygodni i że wielu producentów będzie musiało zarzucić działalność do zimy, jeżeli Unia nie podejmie działań. Przewodniczący grupy roboczej „Mleko” Copa-Cogeca Mansel Raymond stwierdził: – Rynek jest w znacznie cięższej sytuacji niż 4 tygodnie temu, ponieważ ceny producentów są znacznie niższe niż koszty produkcji. Wielu producentów mleka w całej Europie znajduje się teraz w krytycznej sytuacji. Doszło do masowych demonstracji na obszarach wiejskich.


– Komisja musi podjąć działania, które poprawią sytuację w najbliższej przyszłości, żeby rolnicy mogli zaspokoić potrzeby konsumentów, które będą rosły w perspektywie średnioterminowej. 88% mleka produkowanego w UE trafia na rynek wewnętrzny, więc zła sytuacja może się odbić na wszystkich podmiotach łańcucha żywnościowego. Jeżeli sprzedawcy detaliczni będą wywierali dalszą presję, aby obniżać ceny, liczni producenci ogłoszą upadłość do zimy, co doprowadzi do zaburzeń rynkowych. Nasi partnerzy muszą więc się zobowiązać do zmiany podejścia. Spadek zdolności produkcyjnej w sektorze mleka doprowadziłby również do pojawienia się zakłóceń na rynku mięsa – ostrzegł.

Przedstawił następnie główne działania, które powinny zostać podjęte: – Komisja Europejska musi pozwolić państwom członkowskim na wypłacanie dopłat bezpośrednich przed 1 grudnia. Producenci mleka stracą ok. € 700 mln w wyniku kar za przekroczenie kwot mlecznych w roku 2014/2015 w tak trudnym okresie, gdy rolnicy rozpaczliwie potrzebują pieniędzy. Te środki powinny więc wrócić do sektora mleka, by pomóc producentom zmagającym się z brakiem płynności finansowej. Cena interwencyjna UE musi również zostać zwiększona, żeby podwyższyć minimalny próg na rynku. Ta obowiązująca została ustalona w 2008 i nie ma nic wspólnego z obecnie obowiązującymi kosztami produkcji. Bez tych środków sektor będzie skazany na upadek i nie będzie mógł zaspokoić rosnącego popytu i zapewnić konsumentom zbilansowanej diety.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę