MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Bój o byt

16 października 2002

Do zakończenia negocjacji rolnych z Unią pozostały niespełna dwa miesiące. Na pewno będzie to bardzo ciężki czas dla naszych negocjatorów i rządu. 

Jednym głosem zaczęły mówić izby rolnicze z państw Grupy Wyszechradzkiej. Spotkanie na Polagrze Polaków, Czechów, Węgrów i Słowaków zaowocowało zdecydowanymi deklaracjami. Izby rolnicze nie chcą słyszeć o niepełnych dopłatach.

Tymczasem Bruksela powtarza: pieniądze tak, ale na politykę regionalną i rozwój. Te programy, także SAPARD to duża niewiadomą. W biedniejszych krajach Unii,  w Grecji i Hiszpanii wydano na nie ogromne sumy. Jak pokazuje czas bez większych efektów. W Polsce może być podobnie. Ze względu na kondycję finansową firm, które są wspierane programem SAPARD, ze zdolnością kredytową może być gorzej –  uważa Henryk Antosiak, wiceprezes zarządu BGŻ S.A.

Bój z Unią o naszą składkę członkowską urasta do miana racji stanu. W pierwszym roku członkostwa chcemy zapłacić tylko 1/4 ogólnej składki. Jak mówi Stanisław Stec z sejmowej komisji finansów publicznych: Żeby zaoszczędzone pieniądze można było przeznaczyć na dopłaty dla polskich rolników i żeby te dopłaty nie obciążały bezpośrednio płacącego podatnika.

Dopłaty to niższe ceny żywności, a to dla konsumentów na pewno ważny argument. Innego zdania są przedsiębiorcy z BCC, choć ich opinie zaskakują. Popierając liberalną polityką handlową uważają, że dopłaty bezpośrednie nie zachęcają do zmian na wsi, ale teraz także oni chcą równych dopłat. Forma polityki rolnej jest jeszcze przynajmniej terminowo nieprzewidywalna, więc dopóki trwa ona w postaci dopłat, należy na tym rynku zająć jak najlepsza pozycję i tutaj rząd zachowuje się przytomnie – uważa Jerzy Małkowski z Business Centre Club.

Coraz więcej Polaków rozumie już o co chodzi. Dawno pojęli to rolnicy. Ponad 70% z nich uważa, że pieniądze z Unii na rozwój, a nie na dopłaty zwiększą konflikty na wsi i pogłębią różnice pomiędzy bogatymi i biednymi.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę