Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bezdomni: UE nic nie zmieni

5 maja 2003

Bezdomni nie chcą wejścia Polski do Unii Europejskiej – wynika z "referendum" przeprowadzonego w 16 polskich miastach. Uważają, że nie zmieni to ich sytuacji – powiedział Marek Bogdanowicz, organizator referendalnego sondażu.

W ciągu trzech ostatnich miesięcy w ramach akcji "Zobaczyć człowieka" wolontariusze wręczali bezdomnym na dworcach, ulicach i przed kuchniami dla ubogich ankietę. Były w niej dwa pytania: "Czy jesteś za przystąpieniem w struktury Unii Europejskiej?" i "Jakie skutki przyniesie Twoja decyzja?". W 16 miastach wojewódzkich zebrano 16 354 odpowiedzi.

– Przeciw integracji opowiedziała się większość pytanych – 9 013 bezdomnych, a za przystąpieniem Polski do UE 7 341 – powiedział PAP Marek Bogdanowicz. – Wiele osób nie chciało uczestniczyć w sondażu, bo twierdziły, że mają zbyt mało informacji na temat Unii Europejskiej – dodał.

Zdaniem bezdomnych, w Unii Europejskiej nadal będą bez pracy i jeszcze trudniej niż teraz będzie im zdobyć pomoc socjalną. Jedyna nadzieja związana z integracją to większe poszanowanie ich godności. – Bezdomni oczekują, że w UE nie będą bici i poniżani przez służby publiczne – policję i straż miejską – mówił Bogdanowicz.

Rezultaty "referendum" organizatorzy przedstawią posłom wszystkich ugrupowań – prounijnych i antyunijnych. Będą także zabiegać o zmianę przepisów, tak, żeby w prawdziwym referendum bezdomni mogli głosować na podstawie numeru PESEL, a nie zameldowania, którego nie posiadają.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę