Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła w województwie świętokrzyskim moduły informatyczne Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS) wykonane przez firmę Hewlett-Packard – poinformował we wtorek 1 lipca na konferencji prasowej prezes Agencji Jerzy Miller.
Województwo świętokrzyskie wybraliśmy nieprzypadkowo. Na tym terenie gospodarstwa są rozdrobnione. Jest to jedno z trudniejszych województw, więc jeśli uda się w świętokrzyskim, to najprawdopodobniej uda się w każdym innym województwie – powiedział Miller. Prezes nie chciał ocenić jakości systemu wykonanego przez HP. Od tego jest faza testowania - dodał.
Obecni na konferencji prezesi zapewnili, że uruchomienie systemu IACS jako warunku koniecznego do realizacji wypłat dla rolników przebiega zgodnie z założonym harmonogramem.
IACS powstanie na czas i po 1 maja 2004 polscy rolnicy dostaną należne im dopłaty bezpośrednie. Jesteśmy na dobrej drodze i czasu jest absolutnie wystarczająco – zapewnił obecny na konferencji prasowej prezes Hewlett-Packard Polska Andrzej Dopierała.
Miller poinformował również, że Agencja podpisała we wtorek z Hewlett-Packard umowę na poszerzenie oprogramowania obsługującego rejestry zwierząt o moduły związane z obsługą rejestru trzody chlewnej.
HP opracowuje informatyczną cześć systemu IACS przystosowaną do pełnego systemu dopłat bezpośrednich stosowanych w UE. Tymczasem Polska wynegocjowała z UE uproszczony system dopłat. Dopierała wyjaśnił, że informatyczna część pełnego systemu IACS była przedmiotem kontraktu z Agencją i HP musi wywiązać się z umowy.
W lutym tego roku zawarliśmy z Agencją aneks, który m.in. przewidywał, że wykonamy analizy, które moduły są potrzebne w ramach systemu uproszczonego i które z modułów tworzonych na potrzemy systemu pełnego da się wykorzystać w systemie uproszczonym" - powiedział. "Część modułów systemu uda się wykorzystać, natomiast pewne rzeczy musimy zrobić od nowa - dodał.
Przyjęty przez polski rząd system uproszczony polega na przydzielaniu płatności w odniesieniu do powierzchni użytków rolnych, a nie w powiązaniu z produkcją (system standardowy).