Ptak_Waw_CTR_2024

5 lat w Unii - mieszkańcy wsi są zadowoleni?

29 kwietnia 2009
W ciągu 5 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej zdaniem prof. Marii Halamskiej z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk można mówić o wysokim poziomie euroentuzjazmu w społeczeństwie, wśród mieszkańców wsi i rolników.

       
       


Liczba zadowolonych mieszkańców wsi, jak wynika z badań socjologicznych (pozytywnie odpowiadających na pytanie : "Czy obecnie rodzinie żyje się bardzo dobrze i dobrze?) wzrosła z 12% w 1999 r do 40% w 2007 r. a wśród rolników odpowiednio z 8% do 33%. Ale, jak wynikało z przedstawianych tabelek w czasie wystąpieniu prof. Halamskiej pierwszego dnia dwudniowej miedzynarodowej konferencji (28-29 kwietnia 2009 w Warszawie) zatytułowanej "Rolnictwo i obszary wiejskie - 5 lat po akcesji Polski do Unii Europejskiej", nadal aż 40% rolników uważa że nie żyje się ich rodzinom ani dobrze, ani źle.

Konferencja odbywa się z okazji 5-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej i jej organizatorzy : Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz : Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk chcą, by konferencja była polskim głosem w tej europejskiej dyskusji i dlatego spotkanie to ma charakter międzynarodowy. Bierze w niej udział ponad 200 gości z około 20 krajów unijnych.

Wysokiemu poziomowi euroentuzjazmu w naszym społeczeństwie a zwłaszcza wśród mieszkańców wsi i rolników nie mógł nadziwić się prof. Csaba Csaki z uniwersytetu Corvinusa w Budapeszcie twierdząc, że w jego ojczyźnie odsetek zadowolonych jest znacznie mniejszy. W swoim wystąpieniu prof. Csaki wśród pozytywnych zmian wymieniał np. wzrost wielkości gospodarstw - na Słowacji gospodarstw o wielkości większej jak 100 hektarów jest ponad 90%, podobnie w Czechach i ponad 70% w Bułgarii Jedynie w Polsce i w Słowenii jest odwrotnie, do 30 ha u nas jest blisko 70% a w Słowenii blisko 90%, ale tam jest dużo winnic a i kraj jest jakby bardziej górzysty i południowy z charakteru, żeby nie powiedzieć nadadriatycki.

Na korzyści handlowe naszego członkostwa zwracał w swym wystąpieniu prof. Andrzej Kowalski - dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiego Instytutu Badawczego. W ciągu 5 lat naszego członkostwa w UE eksport produktów rolno-spożywczych zwiększył się z 4 do 11,3 mld euro a import z 3,6 do 98 mld euro. Poprawiło się dodatnie saldo handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi z 400 mln euro w 2003 r. do 1,5 mld euro w 2008 r. - Mamy wyraźna przewagę cenowa (niższe ceny) na wielu rynkach podstawowych produktów rolnych - podkreślał profesor - ale mimo obserwowanych pozytywnych przeobrażeń, skuteczne konkurowanie z pozostałymi państwami Wspólnoty utrudnia nadal stosunkowo niski poziom koncentracji produkcji rolniczej i przetwórstwa żywności, niska wydajność pracy w przemyśle spożywczym oraz mało aktywny marketing i promocja polskich produktów rolno-spożywczych.

Drugi dzień konferencji będzie miał charakter polityczny. Wśród zaproszonych gości są m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej z Mariann Fisher Boel - komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi na czele oraz prezydencji czeskiej, a także ministrów rolnictwa krajów tak zwanej nowej 12-tki.

Bezpośrednio po konferencji w hotelu Hyatt, gdzie odbywa się konferencja spotkają się ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, by podyskutować na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR). Być może uda się na tym spotkaniu wypracować wspólne stanowisko tych krajów przed nieformalnym spotkaniem unijnych ministrów rolnictwa, planowanym w Czechach pod koniec maja br.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę