W ciągu 5 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej zdaniem prof. Marii Halamskiej z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk można mówić o wysokim poziomie euroentuzjazmu w społeczeństwie, wśród mieszkańców wsi i rolników.
Liczba zadowolonych mieszkańców wsi, jak wynika z badań socjologicznych (pozytywnie odpowiadających na pytanie : "Czy obecnie rodzinie żyje się bardzo dobrze i dobrze?) wzrosła z 12% w 1999 r do 40% w 2007 r. a wśród rolników odpowiednio z 8% do 33%. Ale, jak wynikało z przedstawianych tabelek w czasie wystąpieniu prof. Halamskiej pierwszego dnia dwudniowej miedzynarodowej konferencji (28-29 kwietnia 2009 w Warszawie) zatytułowanej "Rolnictwo i obszary wiejskie - 5 lat po akcesji Polski do Unii Europejskiej", nadal aż 40% rolników uważa że nie żyje się ich rodzinom ani dobrze, ani źle.
Konferencja odbywa się z okazji 5-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej i jej organizatorzy : Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz : Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk chcą, by konferencja była polskim głosem w tej europejskiej dyskusji i dlatego spotkanie to ma charakter międzynarodowy. Bierze w niej udział ponad 200 gości z około 20 krajów unijnych.
Wysokiemu poziomowi euroentuzjazmu w naszym społeczeństwie a zwłaszcza wśród mieszkańców wsi i rolników nie mógł nadziwić się prof. Csaba Csaki z uniwersytetu Corvinusa w Budapeszcie twierdząc, że w jego ojczyźnie odsetek zadowolonych jest znacznie mniejszy. W swoim wystąpieniu prof. Csaki wśród pozytywnych zmian wymieniał np. wzrost wielkości gospodarstw - na Słowacji gospodarstw o wielkości większej jak 100 hektarów jest ponad 90%, podobnie w Czechach i ponad 70% w Bułgarii Jedynie w Polsce i w Słowenii jest odwrotnie, do 30 ha u nas jest blisko 70% a w Słowenii blisko 90%, ale tam jest dużo winnic a i kraj jest jakby bardziej górzysty i południowy z charakteru, żeby nie powiedzieć nadadriatycki.
Na korzyści handlowe naszego członkostwa zwracał w swym wystąpieniu prof. Andrzej Kowalski - dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiego Instytutu Badawczego. W ciągu 5 lat naszego członkostwa w UE eksport produktów rolno-spożywczych zwiększył się z 4 do 11,3 mld euro a import z 3,6 do 98 mld euro. Poprawiło się dodatnie saldo handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi z 400 mln euro w 2003 r. do 1,5 mld euro w 2008 r. - Mamy wyraźna przewagę cenowa (niższe ceny) na wielu rynkach podstawowych produktów rolnych - podkreślał profesor - ale mimo obserwowanych pozytywnych przeobrażeń, skuteczne konkurowanie z pozostałymi państwami Wspólnoty utrudnia nadal stosunkowo niski poziom koncentracji produkcji rolniczej i przetwórstwa żywności, niska wydajność pracy w przemyśle spożywczym oraz mało aktywny marketing i promocja polskich produktów rolno-spożywczych.
Drugi dzień konferencji będzie miał charakter polityczny. Wśród zaproszonych gości są m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej z Mariann Fisher Boel - komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi na czele oraz prezydencji czeskiej, a także ministrów rolnictwa krajów tak zwanej nowej 12-tki.
Bezpośrednio po konferencji w hotelu Hyatt, gdzie odbywa się konferencja spotkają się ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, by podyskutować na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR). Być może uda się na tym spotkaniu wypracować wspólne stanowisko tych krajów przed nieformalnym spotkaniem unijnych ministrów rolnictwa, planowanym w Czechach pod koniec maja br.