Niepewność rynku oraz niedobór atrakcyjnych finansowych produktów inwestycyjnych nie sprzyjają intratnemu lokowaniu kapitału. Dlatego często zamiast trzymać pieniądze w banku, warto kupić ziemię. Obecnie grunty można nabyć w korzystnej cenie. Jak przygotować się do takiej formy zabezpieczenia własnych funduszy?
Odpowiednio dobrany grunt potrafi wygenerować na przestrzeni lat bardzo dobrą stopę zwrotu. „Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, rozważmy, ile pieniędzy chcemy na nią przeznaczyć, oraz poszukajmy atrakcyjnej lokalizacji” – mówi w wywiadzie z serwisem infoWire.pl ekspert rynku nieruchomości Kuba Karliński, współzałożyciel i członek zarządu firmy Magmillon.
Najlepiej inwestować w grunty na obrzeżach dużych miast, ponieważ te tereny zazwyczaj rozwijają się najintensywniej. Przed sfinalizowaniem transakcji należy dokładnie sprawdzić, co jest zapisane w księdze wieczystej gruntu. „Zwróćmy uwagę, czy na ziemi nie ciąży kredyt hipoteczny i czy nie ma w stosunku do niej roszczeń osób trzecich. Upewnijmy się też, że sprzedawca rzeczywiście jest właścicielem gruntu i ma pełne prawo do jego sprzedaży” – radzi ekspert.
Warto również zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub ze studium kierunków i uwarunkowań rozwoju gminy. Pozwoli nam to dowiedzieć się, czy w rejonie nie pojawią się inwestycje niekorzystne dla okolicy, jak np. oczyszczalnia ścieków czy sortownia śmieci.
Dobrze jest kupić kilka gruntów w różnych lokalizacjach. Gdyby w jednym miejscu coś poszło niezgodnie z planem, pozostałe inwestycje zrekompensują tę nieudaną.
infowire.pl