Dwa tygodnie na przygotowanie dokumentów - tyle czasu mają małe i średnie przedsiębiorstwa, które zajmują się przetwarzaniem produktów rolnych. Nabór wniosków ruszy 23 kwietnia. Jest, o co zabiegać, bo wysokość pomocy może sięgać od 100 tysięcy do 20 milionów złotych.
Dariusz Wojtasik prezes ARiMR: tak jak było to już zapowiadane Agencja przystąpiła do uruchomienia kolejnego działania PROW tym razem uruchamiamy zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej.
Nazwa skomplikowana, ale pomoc to nic innego jak zwrot części poniesionych kosztów na modernizację zakładów przetwórczych.
ZWIĘKSZENIE WARTOŚCI DODANEJ PODSTAWOWEJ PRODUKCJI ROLNEJ I LEŚNEJ
- budowa pomieszczeń produkcyjnych, higieniczno-sanitarnych, administracyjnych
- zakup urządzeń, środków transportu
- wdrażanie systemów zarządzania jakością
- przygotowanie dokumentacji technicznej
Zalicza się do nich między innymi budowę pomieszczeń produkcyjnych, higieniczno-sanitarnych czy administracyjnych, zakup urządzeń do magazynowania i przygotowania produktów rolnych do sprzedaży, środków transportu, a także wdrażania systemów zarządzania jakością. Do kosztów można też zaliczyć przygotowanie dokumentacji technicznej.
O pomoc mogą ubiegać się między innymi mleczarnie, zakłady mięsne, przetwórstwa owoców i warzyw, a także roślin na cele energetyczne. Zwrot poniesionych nakładów może wynieść od 1/4 do połowy poniesionych kosztów produkcji. Najniższa pomoc przysługuje firmom, które zatrudniają do 750 osób lub ich obrót nie przekroczył 200 milionów euro.
Edyta Wieczorkiewicz ARiMR: są tez zakłady, które są uprawnione do nieco wyższego poziomu wsparcia, bo aż 50% i są to te zakłady, które albo współpracują w formie podpisania umów długotrwałych z grupami producenckimi albo same działają w formie takiej grupy.
Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że jest w pełni przygotowana do naboru dokumentów.
Dariusz Wojtasik prezes ARiMR: złożenie wniosku będzie się odbywało w Oddziale Regionalnym z pośrednictwem kuriera za pośrednictwem poczty. A także w biurze powiatowym w każdym województwie.
Na rozpatrzenie dokumentów Agencja restrukturyzacji ma czas do końca tego roku. Zakłady mogą jednak rozpocząć realizację inwestycji na własne ryzyko wcześniej, czyli tuż po złożeniu wniosków.
6101755
1