Dynamika wzrostu inwestycji w tym roku wyniesie około 10 proc. W najbliższym czasie przedsiębiorstwa zaczną przeznaczać na inwestycje środki gromadzone dotychczas na lokatach bankowych - przewiduje prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.
Oceniam, że w tym roku ożywienie inwestycyjne będzie bardzo wyraźne, a tendencje są pozytywne - rosną oszczędności przedsiębiorstw i wszystko wskazuje na to, że dynamika wzrostu inwestycji osiągnie 10 - 11 proc. – powiedział Pietraszkiewicz w czwartek w Krakowie podczas spotkania z przedstawicielami m.in. samorządów terytorialnych i gospodarczych.
Według Pietraszkiewicza, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego będą zainteresowane kredytami o charakterze inwestycyjnym. Wiąże się to m.in. z koniecznością współfinansowania przedsięwzięć realizowanych przy pomocy środków - Sektor małych i średnich przedsiębiorstw i jednostki samorządu terytorialnego stoją w obliczu ogromnego programu absorpcji środków unijnych - zaznaczył prezes ZBP.
W jego ocenie, wiele polskich przedsiębiorstw nadal ma problemy z pozyskiwaniem kredytów bankowych. Wynika to m.in. z braku historii kredytowej, prowadzenia działalności w szarej strefie, nie stosowania odpowiednich standardów rachunkowości, a także przedstawiania bankom słabych projektów i biznesplanów.
Z kolei polski sektor bankowy obawia się kredytowania rozwoju przedsiębiorstw, bo nadal 18 proc. udzielonych dotychczas kredytów uważanych jest za zagrożone (tzn. takie, których spłata opóźnia lub, które nie są spłacane). Ponadto polskie banki ciągle są kapitałowo słabiej przygotowane do wspierania rozwoju gospodarczego, niż ich banki w krajach Europy Zachodniej.
Niemniej banki zauważają, że w najbliższym czasie podstawowym wyzwaniem dla polskich banków będzie pobudzenie inwestycji.
Przedsiębiorstwa prywatne zarabiają coraz więcej, poprawia się ich sytuacja finansowa i wskaźniki ekonomiczne, ale skala inwestycji jest nadal mała - to pokazuje, że firmy nadal wstrzymują się z inwestycjami, a nadwyżki finansowe lokują w bankach – ocenił prezes Banku BPH Józef Wancer.
Dodał, że tendencje tą obrazują dane z końca zeszłego roku, kiedy kredyty udzielane przedsiębiorstwom spadły o około 4 proc., a równocześnie ich depozyty zwiększyły się o 25 proc. Newralgicznym problemem jest to, w jaki sposób przekonać firmy do inwestowania tych pieniędzy – zaznaczył Wancer.