Błędy w PIT-ach to nic wyjątkowego. Co piąty formularz jest źle wypełniony - szacują pracownicy urzędów skarbowych. Tyle że są błędy i "błędziska". Gdy kontrolujący nasz PIT urzędnicy znajdą jakieś drobne pomyłki, najczęściej sami je poprawiają. Zobacz więc, jakie błędy najczęściej popełniamy w PIT–ach i sprawdź, czy udało ci się ich uniknąć!
1. Zapomniałeś się podpisać? To błąd!
Podatnicy często zapominają, że ich zeznanie to dokument, który musi być podpisany, ponieważ bez tego jest nieważny. Podpisy powinny się znaleźć w rubryce 325 (PIT–36) lub w rubryce 137 (PIT–37). Jeśli zaś rozliczamy się wspólnie z małżonkiem to w formularzu PIT–36 ten małżonek, którego dane zostały wpisane w części B1 formularza podpisuje się w rubryce 325. Drugi małżonek, którego dane zostały wpisane w części B2 formularza podpisuje się w rubryce 326. W przypadku formularza PIT–37 będą to kolejno rubryki: 137 i 138.
Należy jednak zwrócić uwagę, że obecnie wniosek w sprawie wspólnego złożenia zeznania podatkowego przez małżonków może być podpisany przez jednego małżonka Składając podpis małżonek oświadcza, że jest mu znana treść art. 6 ust. 2a ustawy PIT (pouczenie w części K PIT–37).
2. Sprawdź swój NIP
Podatnicy często wpisują zamiast swojego Numeru Identyfikacji Podatkowej NIP swojego pracodawcy. Prawidłowo wypełniony przez nas formularz PIT–36 lub PIT–37 zawiera w rubryce 1 nasz NIP, a w rubryce 2 NIP naszego małżonka (jeżeli rozliczamy się wspólnie z nim).
3. Rozliczasz się z małżonkiem? Uważaj na kolejność
Zdarza się, że małżonkowie rozliczający się wspólnie w dalszych częściach zeznania zapominają o zachowaniu kolejności ustalonej przez nich na początku zeznania. Osoba, która wpisana jest w rubryce B1 formularza jest "podatnikiem", a osoba wpisana w rubryce B2 jego "małżonkiem". Zgodnie z tą kolejnością należy wypełniać kolejne części formularza. Warto też dokładnie sprawdzić, czy mamy prawo do wspólnego rozliczenia..
4. PIT tylko na aktualnym druku
Należy pamiętać, że należy rozliczać się na najnowszych (obowiązujących w danym roku) formularzach. Mimo że na pierwszej stronie sami wpisujemy w puste kratki informację, za który rok składamy zeznanie, trzeba pamiętać, że formularze z uwagi na zmiany w przepisach podatkowych ulegają modyfikacji.
5. Nie pomyl adresów
Mieszkasz nie tam, gdzie jesteś zameldowany? Uważaj, by przy wypełnianiu PIT w części B wpisać adres zamieszkania, taki sam, jaki podałeś swojemu pracodawcy. Jeśli dane te nie będą się zgadzały, zostaniesz wezwany przez urząd skarbowy. W formularzu wpisujesz adres, pod którym mieszkałeś w ostatnim dniu roku podatkowego, czyli 31 grudnia 2010 r., a nie adres zameldowania.
6. Wymieniłeś dowód? Poinformuj o tym urząd
Wiele osób wymieniając dowód, biorąc ślub i zmieniając przy tym nazwisko czy adres zapomina poinformować o tym swój urząd skarbowy. By uniknąć kłopotów i późniejszych wizyt w urzędzie, przy każdej zmianie naszych danych osobowych powinniśmy zgłosić tę zmianę wypełniając formularz NIP–3 (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) lub NIP–1 (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą). Uwaga, wypełniamy je w całości, nie ograniczając się tylko do danych, które zostały zmienione.
7. Sprawdź numer rachunku
Jeśli wypełniasz formularz PIT–37 i chcesz, by urząd skarbowy zwrócił ci nadpłacony podatek na konto, jego numer powinieneś podać w formularzu NIP–3. Często zdarza się jednak sytuacja, że konto było podawane dawno, zapomnieliśmy o nim, a teraz się dziwimy, że zwrot podatku długo nie przychodzi. Problem może mieć swoje źródło właśnie w tym, że zapomnieliśmy zgłosić zmianę numeru konta.
8. Nie zapomnij o krzyżyku
Podatnicy często zapominają o rubryce zawierającej pytanie o cel złożenia zeznania, w której wystarczy tylko postawić krzyżyk. Osoby, które w danym roku składają pierwsze zeznanie powinni zaznaczyć kratkę "złożenie zeznania". Ci, którzy w złożonym już przez siebie zeznaniu znaleźli błędy, powinni poprawnie wypełnić swój PIT na nowo i zaznaczyć w nim kwadrat „korekta zeznania”.
9. Potrzebne załączniki
Jeżeli korzystamy z odliczeń musimy razem z zeznaniem złożyć odpowiedni załącznik oraz dodatkowo zaznaczyć w zeznaniu jakie załączniki składamy. Informacje te należy wpisać w części R (PIT–36) lub w części J (PIT–37). Jeżeli do zeznania PIT–37 składamy załącznik PIT/D to należy w rubryce 130 wpisać cyfrę „1”. Jeżeli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem i dołączamy PIT/D to powinniśmy także zaznaczyć, kto go dołącza.
10. Pamiętaj o małżonku
Podatnicy rozliczający się wspólnie z małżonkiem i korzystający z odliczeń często zapominają wpisać w załącznikach, w których wykazują odliczenia, dane swojego małżonka. Jeżeli w częściach B.1. i B.2. formularza PIT–36 i PIT–37 wpisaliśmy dane nasze i małżonka to, to samo musimy zrobić np. w częściach A.1. i A.2. formularza PIT/D.
11. Uważnie przepisz dane
Częstym błędem jest nieprawidłowe przeniesienie kwot z informacji PIT–11, PIT–11A, które dostaliśmy od pracodawcy lub z rozliczenia PIT–40, PIT–40A. Podatnikom zdarza się wpisać do zeznania inne kwoty niż mają wpisane w ww. informacjach, a te otrzymuje również urząd skarbowy, który stwierdza rozbieżność.
12. Podatek policz trzy razy
Podstawę obliczenia podatku, jak również sam podatek należny zaokrągla się do pełnego złotego. Co to oznacza? Że kwoty wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a 50 i więcej podwyższa się do pełnych złotych.
13. Ważne są limity
Sumy odliczeń od podatku, z których skorzystałeś i wykazałeś w załączniku PIT/O przewyższają kwotę obliczonego podatku dochodowego? To błąd, jeszcze raz sprawdź czy na pewno wszystko dobrze policzyłeś. Większość ulg ma swoje limity, których przekraczać nie wolno.