aaa_TSW_2023
CTR_2023

Zmiany w kredytach klęskowych

16 sierpnia 2001

Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ARiMR (DZ. U. nr 83, poz. 896) rozszerza zakres udzielania kredytów klęskowych z dopłatami do oprocentowania. Po ostatnich doświadczeniach związanych z powodzią i jej skutkami niezbędne okazało się udzielenie pomocy rolnikom, którzy ucierpieli z powodu osuwisk ziemi.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowana jest na stosowanie dopłat do oprocentowania dla wszystkich poszkodowanych przez różne klęski żywiołowe – zapewnia prezes ARiMR Mirosław Mielniczuk. Oprocentowanie kredytów klęskowych obrotowych i inwestycyjnych wynosi obecnie 4,5 proc. Do ich uzyskania nie jest wymagany udział własny kredytobiorców.

W zasadach udzielania kredytów przeznaczonych na likwidację skutków klęsk żywiołowych nastąpiły pewne zmiany. Z 30 do 45 dni wydłużono okres szacowania strat w gospodarstwach przez komisje wojewody. Ze środków kredytu obrotowego może być finansowany zakup pasz objętościowych (do tej pory można było za nie kupować tylko pasze treściwe i koncentraty). Do 4 lat przedłużono okres stosowania dopłat ARiMR do oprocentowania kredytów obrotowych udzielonych w związku z klęskami żywiołowymi z 2000 r. dla tych gospodarstw rolnych, które w tym roku znajdują się na obszarach dotkniętych klęską powodzi.

Kredyty na pokrycie strat spowodowanych tegoroczną powodzią można będzie zaciągać do 30 czerwca 2002 r.

MC, na podstawie "Rzeczpospolitej''


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę