aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmiany w kredytach klęskowych

16 sierpnia 2001

Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ARiMR (DZ. U. nr 83, poz. 896) rozszerza zakres udzielania kredytów klęskowych z dopłatami do oprocentowania. Po ostatnich doświadczeniach związanych z powodzią i jej skutkami niezbędne okazało się udzielenie pomocy rolnikom, którzy ucierpieli z powodu osuwisk ziemi.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowana jest na stosowanie dopłat do oprocentowania dla wszystkich poszkodowanych przez różne klęski żywiołowe – zapewnia prezes ARiMR Mirosław Mielniczuk. Oprocentowanie kredytów klęskowych obrotowych i inwestycyjnych wynosi obecnie 4,5 proc. Do ich uzyskania nie jest wymagany udział własny kredytobiorców.

W zasadach udzielania kredytów przeznaczonych na likwidację skutków klęsk żywiołowych nastąpiły pewne zmiany. Z 30 do 45 dni wydłużono okres szacowania strat w gospodarstwach przez komisje wojewody. Ze środków kredytu obrotowego może być finansowany zakup pasz objętościowych (do tej pory można było za nie kupować tylko pasze treściwe i koncentraty). Do 4 lat przedłużono okres stosowania dopłat ARiMR do oprocentowania kredytów obrotowych udzielonych w związku z klęskami żywiołowymi z 2000 r. dla tych gospodarstw rolnych, które w tym roku znajdują się na obszarach dotkniętych klęską powodzi.

Kredyty na pokrycie strat spowodowanych tegoroczną powodzią można będzie zaciągać do 30 czerwca 2002 r.

MC, na podstawie "Rzeczpospolitej''


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę