Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wydłuża ona czas, w jakim przedsiębiorcy – których zobowiązania podlegają restrukturyzacji – mogą regulować zaległe składki ubezpieczeniowe. Sejm na uregulowanie należności dawał przedsiębiorcom 6 miesięcy od momentu wejścia w życie ustawy. Senat uznał, że przedsiębiorcy powinni mieć możliwość dokonania tego do 11 miesięcy od momentu otrzymania decyzji o warunkach restrukturyzacji.
Zgodnie z nowelizacją, emerytury i renty będą waloryzowane na podstawie faktycznej inflacji z poprzedniego roku, a nie według wskaźnika przewidywanej inflacji. Wskaźnik waloryzacji ma być nie niższy niż średnioroczny wskaźnik wzrostu cen w poprzednim roku plus co najmniej 20% realnego wzrostu wynagrodzeń w roku poprzednim.
Emerytury i renty będą waloryzowane od 1 marca (a nie od czerwca) każdego roku. Waloryzacja obejmie wszystkie świadczenia przyznane do końca lutego danego roku. Jeśli wzrost inflacji będzie wyjątkowo wysoki, od września będzie przeprowadzana dodatkowa waloryzacja, która ma dotyczyć także świadczeń przyznanych po 1 marca danego roku. Nowe zasady mają spowodować wzrost wydatków państwa na emerytury i renty o 250 mln złotych w roku 2004 i o 370 mln złotych w 2005 roku.