Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Złoty słaby po wypowiedziach Rokity

12 lutego 2004

We wtorek wieczorem Jan Rokita, lider Platformy Obywatelskiej, powiedział, że szanse na utworzenie większościowej koalicji popierającej program autorstwa Jerzego Hausnera są coraz mniejsze.

Dodał również, że na dzisiaj jego klub ocenia ten plan bardzo sceptycznie. W takim samym tonie wypowiadał się on również w środę. Stwierdził nawet, że Hausner kłamie w wypowiedziach publicznych na temat naszych rozmów (koalicji rządzącej i PO). O spadających szansach na porozumienie z SLD mówił również wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO. Zbigniew Chlebowski podkreślił, że będą one malały w przypadku dalszego niepowstrzymywania się liderów tego ugrupowania wraz z "nieodpowiedzialnymi" wypowiedziami dotyczącymi zaproponowanych przez Platformę rozwiązań w sferze podatków. Nic więc dziwnego, że środowa sesja przyniosła spadek wartości naszej waluty. Cena euro do złotego wzrosła z 4,8265 do 4,8800. Cena dolara zwyżkowała z 3,8075 do 3,8480. Odchylenie sięgnęło poziomu 3 proc. po słabej stronie parytetu. Rano wicepremier ds. gospodarczych wyraźnie jednak podkreślił, że nadal liczy na poparcie jego propozycji przez PO i poważnie traktuje stanowisko Platformy wobec planu. Zaznaczył on, że chodzi o znalezienie większości nie tylko na jedno głosowanie w Sejmie, ale takiej, która będzie gwarantowała poparcie w całym okresie przyjmowania pełnego pakietu ustaw. Po południu Jerzy Hausner powiedział, że złoty obecnie jest stabilny i wyraził nadzieję, że do pierwszego tygodnia marca sytuacja na rynku nie będzie się pogarszała. W jego odczuciu w najbliższym okresie złotówkę czekają jednak wahania. Po raz kolejny powtórzył, że jest przekonany o tym, że większościową koalicję popierającą jego plan uda się zawiązać. O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 3,8355 złotego, a jedno euro na 4,8625 złotego (odchyl. +2,78 proc.).

Krótkoterminowa prognoza 

Wydaje się, że scenariusz zakładany przez Jerzego Hausnera, mówiący o względnej stabilizacji złotego, ma duże szanse na realizację. Nasza waluta powinna pozostawać do końca lutego przy odchyleniu w zakresie 1 - 3,5 proc. po słabej stronie parytetu, ale należy spodziewać się nerwowych wahań w tym zakresie.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę