Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Złoty nadrabia straty

12 sierpnia 2004

Przebieg środowej sesji pokazuje, że okres letnich wakacji należy do mniej aktywnych na rynku walutowym. Złoty, który na początku dnia podczas sesji za oceanem stracił dużo na wartości, był już w ciągu dnia bardzo stabilny.

Rano wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński.powiedział, że inflacja może obniżyć się do 2,5 proc., czyli środka celu inflacyjnego w końcu 2005 roku, pod warunkiem, że RPP podejmie właściwe decyzje, by ograniczyć wzrost cen. Zwrócił również uwagę, że oczekiwania inflacyjne w kraju o krótkim „stażu” niskiej inflacji, rządzą się swoimi prawami dlatego RPP powinna hamować wzrost cen szybciej niż robią to banki centralne w krajach o długiej historii niskiej inflacji. Wydawało się, że tak stanowczy ton wypowiedzi może okazać się bodźcem do kształtowania kursu w ciągu dnia.

Tak się jednak nie stało i złoty aż do godzin popołudniowych pozostawał w okolicach dzisiejszego otwarcia, czyli ok. 3,62 za dolara i ok. 4,43 za euro. Zmian nie przyniosła też informacja o przebiegu aukcji obligacji. Ministerstwo Finansów sprzedało papiery o wartości 1,3 mld zł, a popyt wyniósł 1,9 mld zł. NBP o godz. 16.00 podał dane, że na rachunku bieżącym zanotowano nadwyżkę w wysokości 84 mln euro, wobec prognozowanego deficytu w wysokości 200 mln. Nadwyżka handlowa wyniosła 203 mln euro, a eksport wzrósł w czerwcu w stosunku do maja o ponad 300 mln euro w stosunku. W wyniku tych dobrych informacji złoty zaczął się umacniać, nadrabiając wtorkowe straty. Kurs EUR/PLN sięgnął 4,4046, a USD/PLN 3,6075, odchylenie wyniosło -5,51 proc.

Dobre dane o kondycji polskiej gospodarki mogą przyczynić się do dalszego umocnienia się krajowej waluty.
O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 3,6072 złotego, a jedno euro na 4,4029 złotego (odchyl.– 5,55 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Scenariusz testowania silnego wsparcia do końca tygodnia na poziomie 4,35 dla EUR/PLN i 3,55 dla USD/PLN nadal jest prawdopodobny. Dane o bilansie płatniczym przyczyniły się do uwiarygodniania takiego rozwoju sytuacji. Przewidujemy, że złoty nadal będzie pozostawał mocny.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę