Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Ziemia dla rolników

31 marca 2009
Ceny gruntów wciąż rosną. Od 2004 roku wręcz się potroiły. To znaczy, że głód ziemi jest coraz większy. I coraz bardziej jej brakuje. Agencja Nieruchomości Rolnych ma jeszcze spore zasoby.
Ale sprzedaż tysięcy hektarów uniemożliwiają zastrzeżenia reprywatyzacyjne.

Po drugie - ogromne połacie gruntów są objęte długoletnią dzierżawą. Te umowy trudno zerwać nawet, gdy ziemia leży odłogiem. A gdy trafi się coś, co można sprzedać lub wydzierżawić drobnym rolnikom – natychmiast zgłasza się ich wielu.

Przetargi wygrywają często podstawieni ludzie. A potem zbywają grunty przedsiębiorcom rolnym. To między innymi dlatego restrukturyzacja gospodarstw w Polsce jest bardzo powolna, mimo że od lat mówi się o konieczności stworzenia takich warunków, by ziemię mogli kupować głównie właściciele gospodarstw rodzinnych na ich powiększanie.

Ciągle też brakuje właściwego prawa dotyczącego przetargów ograniczonych, które gwarantowałoby, że ziemia trafi w ręce rolników. Pogarsza się również ich sytuacja dochodowa, co zmniejsza możliwości nabywania ziemi.

Tym bardziej, że banki zaostrzyły kryteria przydzielania kredytów. W efekcie mamy dużo ciągle małych gospodarstw. A w takich trudno inwestować. Są wiec mało wydajne, co powoduje, że nawet właściciele 10 hektarów muszą szukać dodatkowego źródła utrzymania.

Pomóc rolnikom mogłaby dobra ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Jej projekt leży w sejmie od 2 lat. A Ministerstwo Rolnictwa rzuca coraz to nowe pomysły na rozwiązanie problemu, ale szybko się z nich wycofuje.


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę