Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zdaniem samorządu rolniczego.

15 marca 2007
 Zdaniem zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w projekcie rozporządzenia  w sprawie rodzajów roślin objętych płatnościami uzupełniającymi oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania tych płatności do upraw roślin objętych tymi płatnościami przedstawionym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi producenci prowadzący uprawę mieszanek traw bez udziału saradeli, lucerny czy koniczyny będą wyłączeni z dopłat uzupełniających.

W  opinii zasadność takiego zapisu jest zupełnie niezrozumiała i siłą rzeczy wymusza na producentach mieszanie traw z określonymi w projekcie gatunkami motylkowych.
- Ponownie zgłaszamy również wniosek o umieszczenie w wykazie gatunków roślin gorczycy białej i gorczycy czarnej. Samorządowi rolniczemu znane są powody, dla których nie umieszczono w odnośnym wykazie tych gatunków. Pozwolę sobie jednak przypomnieć, że Ministerstwo zobowiązało się podczas konferencji uzgodnieniowej w sprawie określenia gatunków, dla których przyznawane są dopłaty uzupełniające w dniu 22.03.2004 r., do podjęcia kroków w KE umożliwiających dodanie do tego wykazu wspomnianych gorczyc- mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
Jak podkreśla prezes KRIR krzywdzące jest również nie uwzględnienie w dopłatach uzupełniających do powierzchni trwałych użytków zielonych producentów, którzy nabyli określone w projekcie zwierzęta w trakcie zeszłego roku, a tym samym zostały one wpisane lub zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych po 31 marca 2006 r. Jednocześnie w celu eliminacji nadużyć KRIR proponuje zobowiązać producenta do utrzymania pogłowia zwierząt, z tytułu których otrzymali odnośną płatność.
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca również uwagę na dodatkowy problem wynikający z proponowanego zapisu § 3. We wnioskach na 2006 r. wielu rolników nie wykazywało powierzchni trwałych użytków zielonych, a w ich miejsce wykazywali grunty orne z uprawą traw, pomimo tego że grunty te sklasyfikowane są jako trwałe użytki zielone. Tłumaczyli to obawą, że deklarując we wniosku posiadanie trwałych użytków zielonych pozbawialiby się możliwości użytkowania przemiennego gruntów, niezwykle przydatnego w produkcji zwierzęcej. Rolnicy ci bardzo często posiadają intensywną produkcję bydła, a mimo to w myśl proponowanych zapisów pozbawieni byliby możliwości skorzystania z dopłat zwierzęcych. Dlatego też płatność ta powinna być przyznawana na podstawie zadeklarowanej powierzchni trwałych użytków zielonych we wniosku na rok 2007.
Ponadto w myśl projektu MRiRW poszkodowane byłyby również osoby które złożyły wnioski w 2006 r. ale po 15 marca 2006 r. nabyły dodatkowe grunty rolne w tym np. trwałe użytki zielone. Zdaniem KRIR osoby te powinny mieć prawo do otrzymania płatności zwierzęcej na równych prawach z osobami, które nie składały odnośnych wniosków dotychczas w ogóle.

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę