Zapobiec kryzysowi w rolnictwie i sektorze spożywczym
27 stycznia 2009
Kryzys finansowy powoli wkracza do realnej gospodarki. Na szczęście wg zgodnej opinii ekspertów stosunkowo najmniej może odczuć go sektor rolno-spożywczy. Z doniesień prasowych wynika, że na wszystkie działania antykryzysowe rząd zamierza przeznaczyć 91,3 mld zł. Również resort rolnictwa przygotowuje pakiet rozwiązań antykryzysowych. Nie znane są jeszcze szczegółowe ustalenia, zwłaszcza, ile z planowanych przez rząd środków na interwencje antykryzysowe trafi do rolnictwa i sektora rolno-spożywczego.
Jak informuje rzecznik prasowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na stronie www.minrol.gov.pl zamieszczony został komunikat na temat działań MRiRW na rzecz stabilności i rozwoju z opracowanym dokumentem. Jest to wersja robocza przeznaczona do szerokich konsultacji. Zostaje on w trybie pilnym przekazany do uzgodnień społecznych. Ministerstwo zwraca się do wszystkich zainteresowanych o zgłaszanie uwag do tego dokumentu.
Oto niektóre z proponowanych działań:
przyspieszenie absorpcji środków Unii Europejskiej,
wsparcie eksportu rolno-spożywczego,
pełniejsze korzystanie z innych unijnych instrumentów pomocowych,
poszerzenie zakresu poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa,
wsparcie rolników, grup producentów i spółdzielni rolników,
program wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw.
Dokument omawia też przejawy spowolnienie gospodarczego i jego oznaki w gospodarce żywnościowej i na wsi, stan głównych rynków rolnych, a także kształtowanie się popytu na żywność. Podkreśla się w nim między innymi, że spowolnienie gospodarcze może tym bardziej być odczuwalne przez rolników, że „brakuje wystarczających powiązań rolników i ich organizacji z przemysłem przetwórczym”, a „monopolistyczne działania ze strony handlu stawiają rolników na z góry przegranej pozycji”. W dokumencie też stwierdza się, że „niekorzystna struktura polskiego rolnictwa będzie zachęcać podmioty skupujące i przetwórcze do przerzucania kosztów na rolników. Dotyczyć to może również kwestii redukcji zatrudnienia w sektorach pozarolniczych i próby przesuwania siły roboczej ponownie do rolnictwa”.