Przedsiębiorczy rolnicy będą mogli wrócić do KRUS-u. Rząd zapowiada nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ale zdaniem Izb Rolniczych prace nie przebiegają tak szybko jak powinny.
Przepisy, które ograniczyły dostęp do KRUS-u dla osób prowadzących podwójną działalność - rolniczą i pozarolniczą - wywołały oburzenie na wsi. "To była bardzo niefortunna decyzja Sejmu i szkoda, że tak długo ona trwa bo około 70 tysięcy rolników musiało z tej działalności zrezygnować, przejść w szarą strefę bądź też przejść do ZUSU" - powiedział Krzysztof Nosal z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Po naciskach organizacji rolniczych rząd zaproponował zmianę ustawy. Do ubezpieczenia w KRUS-ie będą mogli powrócić rolnicy oraz domownicy prowadzący działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, w formie ryczałtu lub karty podatkowej. "To się stanie niemalże automatycznie, oczywiście KRUS odnotuje taką zmianę, ale te osoby powinny się do KRUS-u zgłosić przedstawić swoje dochody i na tej podstawie KRUS podejmuje decyzje i wówczas ta decyzje obowiązywać będzie już od momentu ich wyłączenia. Czyli jest to decyzja z mocą wsteczną" - uważa wiceminister polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak.
Ale trzeba będzie spełnić pewne warunki. "Ci rolnicy, którzy prowadza działalność gospodarczą a ich wskaźnik dochodowy nie przekracza 0,5 . Czyli krótko mówiąc dochody nie wynosiły więcej niż 16 tysięcy złotych albo zapłacili nie więcej niż 2,5 tysiąca podatku będą mogli nadal korzystać z ubezpieczenia społecznego w KRUSIE" - dodała Agnieszka Chłoń-Domińczak.
"To jest zbyt niska suma i sadzimy, ze tę kwotę należałoby no mniej więcej podwoić bo z tych pieniędzy na pewno nie da się utrzymać rodziny rolniczej żeby tez z tej działalności dodatkowej nie zrobić fikcji" - powiedział Nosal.
Jeżeli Sejm przyjmie nowelizację ustawy zainteresowani powrotem do KRUSU będą mogli złożyć wniosek o ponowne objęcie ubezpieczeniem do 30 czerwca.