Mając na uwadze trudną sytuację rolników z terenów górskich i podgórskich, Sejm uchwalił Ustawę o wspomaganiu aktywizacji i rozwoju społecznego-gospodarczego regionów górskich RP. W myśl dokumentu rolnicy mogą otrzymać od państwa dotacje na przedsięwzięcia służące aktywizacji tych terenów.
Za regiony górskie uważa się te gminy lub ich części, których co najmniej połowa powierzchni jest położona:
Tak więc rolnicy , którzy posiadają gospodarstwa rolne położone w Karpatach, Sudetach, Górach Świętokrzyskich i podgórzach będą mogli otrzymać dopłaty od Agencji Rozwoju Regionów Górskich, której utworzenie przewiduje uchwalona ustawa.
Agencja, z główną siedzibą w Krakowie, będzie miała swoje oddziały terenowe i regionalne. Jej działania służyć będą rozwojowi turystyki wiejskiej i tworzeniu nowych miejsc pracy. Będzie udzielać jednorazowej pomocy rolnikom, którzy zamierzają dopiero rozpocząć działalność rolniczą. Ta pomoc – pięciokrotność równowartości 10 q żyta na 1 ha – przewidziana jest dla osób w wieku do 40 lat z wykształceniem co najmniej zawodowym rolniczym. Dotacje (równowartość 10 q na 1 ha) otrzymają też rolnicy, których gospodarstwo nie przekracza 100 ha.
W górach jest bieda, a dochody z gospodarstw rolniczych oraz z turystki są prawie zerowe – nowe przepisy mają pomóc rolnikom w poprawie warunków.
Ustawa trafi teraz do Senatu.
MC, na podstawie: Rzeczpospolita