Wzajemna zgodność albo cross-compliance - to nowe terminy, które wielu rolnikom mogą spędzać sen z oczu. Oto bowiem właśnie teraz do gospodarstw mogą zawitać inspektorzy, by przekonać się, czy odbiorca płatności bezpośrednich dotrzymuje warunków wspomnianej wzajemnej zgodności.
W nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Polsce wymogi wzajemnej zgodności zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. i obejmują wymogi z tzw. obszaru A, czyli dotyczące ochrony środowiska naturalnego, identyfikacje oraz rejestracje zwierząt. Organem odpowiedzialnym, czyli przeprowadzającym kontrole wymogów wzajemnej zgodności w zakresie wymagań dobrej kultury rolnej i ochrony środowiska jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Organem odpowiedzialnym za kontrolę w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt jest Inspekcja Weterynaryjna.
Czego dotyczyć będzie ochrona środowiska? Na przykład ochrony dzikiego ptactwa i siedlisk przyrodniczych a także wód podziemnych przed zanieczyszczaniem, gleby w przypadku stosowania osadów ściekowych oraz ochrony wód przed zanieczyszczeniami przez azotany pochodzenia rolniczego.
Łatwiej zrozumieć i wymagać zgodności dotyczącej identyfikacji i rejestracji zwierząt. Jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa żywności, zdrowotności zwierząt a dzięki temu poprawienie bezpieczeństwa nas wszystkich - konsumentów.
W przypadku stwierdzenia niezgodności wynikającej z zaniedbania ze strony rolnika obniżka płatności może stanowić 3% całkowitej kwoty płatności bezpośrednich. W przypadku stwierdzenia powtarzającej się niezgodności procent sankcji zostanie pomnożony przez 3 jednak nie może przekroczyć 15%. W przypadku gdy rolnik celowo dopuści się stwierdzonej niezgodności obniżka może sięgnąć 20% a w drastycznych przypadkach nawet 100% całkowitej kwoty dopłat bezpośrednich.