Już niedługo zmienią się zasady zaokrąglania podatków. Zamiast dotychczasowego zaokrąglania do pełnych dziesiątek groszy, podatek będziemy wkrótce zaokrąglać do pełnych złotych. Oznacza to ujednolicenie zasad zaokrąglania.
Te same reguły będą bowiem dotyczyć zarówno podatku, jak i podstawy opodatkowania.
Obecnie podstawę opodatkowania zaokrągla się do pełnych złotych. Podatki zaś do pełnych dziesiątek groszy. Tak przewiduje Ordynacja podatkowa. Szczegółowy sposób zaokrąglania podatków uregulowany jest natomiast w przepisach rozporządzenia ministra finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. nr 240, poz. 2063). Rozporządzenie to zmienia reguły wynikające z Ordynacji podatkowej o tyle, że zaokrąglanie podstaw opodatkowania i kwot podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, jeżeli podatki te nie są pobierane przez płatników, a także podatku dochodowego od osób prawnych, dokonywane jest do pełnych złotych, z pominięciem groszy.
Wkrótce jednak wszystkie podatki (również zaliczki) zaokrąglać będziemy dokładnie tak samo jak dziś podstawę opodatkowania, a zatem do pełnych złotych. Zaokrąglenie będzie dokonywać się w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 50 groszy będzie się pomijało, a kwoty wynoszące 50 i więcej groszy, podwyższało do pełnych złotych. Tak samo zaokrąglana będzie podstawa opodatkowania oraz odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat, a także wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom.
Taką zmianę przewiduje nowelizacja Ordynacji podatkowej, którą Sejm uchwalił 20 maja br., a którą w tym tygodniu rozpatrzy Senat. Jeśli izba wyższa nie wniesie poprawek, jest szansa, że tak jak przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa, nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać od 1 lipca br.
Z tym dniem minister finansów straci też prawo do wydawania rozporządzeń, które określałyby bardziej szczegółowe lub inne niż przewidziane Ordynacją podatkową zasady zaokrąglania.
Nowe zasady zaokrąglania dotoczyłyby wszystkich podatków. Nie miałyby natomiast zastosowania do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.). Obecnie są to: opłata targowa, opłata miejscowa i opłata administracyjna. W tym przypadku zaokrąglenie nie miałoby w ogóle zastosowania. Dziś taki wyjątek dotyczy tylko opłaty skarbowej uiszczanej znakami tej opłaty oraz urzędowymi blankietami wekslowymi.
Jak więc widać, zmieniają się reguły zaokrąglania nie tylko PIT, ale także VAT i CIT. Co prawda, już dziś te dwa ostatnie podatki zaokrągla się do pełnych złotych, ale jak była już o tym wcześniej mowa, na nieco innych zasadach niż będzie to miało miejsce po 1 lipca br.
Nie zmienią się natomiast zasady zaokrąglania kwoty jednoprocentowego odpisu na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dzieje się tak dlatego, że zasady te wynikają nie z przepisów Ordynacji podatkowej, ale z przepisów ustawy o PIT. Nadal zatem kwotę zmniejszenia będziemy zaokrąglali do pełnych dziesiątek groszy w dół.
6762516
1