aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wprowadzenie wiz ograniczyło handel przygraniczny

24 listopada 2003

Wprowadzenie od 1 października wiz dla obywateli Rosji, Ukrainy i Białorusi ograniczyło handel przygraniczny, jednakże obecnie trudno jednoznacznie powiedzieć, w jakim stopniu wpłynie na obroty w handlu zagranicznym.

Wizy, po krótkim okresie przejściowym, przestały stanowić problem dla większych kontrahentów. Handel zamarł zaraz po wprowadzeniu wiz. Po tygodniu zaczęli przyjeżdżać handlowcy z Białorusi. Większość poważniejszych kontrahentów, kupujących zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego, radiowo-telewizyjny czy materiały budowlane powróciła z końcem października do Białej Podlaskiej – powiedział administrator targowiska w Białej Podlaskiej Jerzy Tymoszuk. Dodał, że czterokrotnie zmalała natomiast liczba drobnych sprzedawców, oferujących narzędzia, drobny sprzęt czy niewielkie ilości konfekcji. Przed wprowadzeniem wiz na targowisku, leżącym blisko dworca PKP, handlowało dziennie około 200 takich sprzedawców ze Wschodu, a teraz około 50.

Zbigniew Szycher, współwłaściciel spółki Mazex w Tomaszowie Lubelskim, na pograniczu z Ukrainą ocenia, że obroty jego hurtowni z ukraińskimi partnerami zmalały po wprowadzeniu wiz. Eksport na Wschód artykułów spożywczych stanowił dotychczas około 20 proc. rocznych obrotów spółki Mazex. W październiku zmalał, jak obliczyliśmy, około 25 proc. W listopadzie utrzymuje się na podobnym poziomie – powiedział. Jednak dane o regionalnych obrotach handlowych po wprowadzeniu wiz będą znane dopiero po kilku miesiącach. Nie ma jeszcze danych na temat obrotów handlowych polsko- ukraińskich po wprowadzeniu wiz. Jest to za krótki okres, żeby robić zestawienie lub statystyki. Myślę, że trzeba poczekać pół roku –  powiedział Michał Kłosiewicz z Polsko-Ukraińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jeżeli mówimy o obrotach handlowych, na ogół dotyczy to handlu między firmami. Ten handel odbywa się innymi kanałami. Tutaj się nic nie zmieniło. Na zmniejszenie obrotów miałaby ewentualnie wpływ zmiana przepisów celnych, stawek, a to nie uległo zmianie –  powiedział Kłosiewicz. Jednak wraz z wejściem do Unii Europejskiej Polska wypowiada Rosji umowę o handlu i współpracy gospodarczej, a także wprowadza cła według stawek unijnych, co zmieni opłacalność zarówno w imporcie, jak i eksporcie wielu grup towarów. O problemach związanych z wypowiedzeniem umów handlowych ma rozmawiać we wtorek w Warszawie rosyjski minister spraw zagranicznych Igor Iwanow. Przedstawiciel izby polsko-białoruskiej także nie ma danych w jaki sposób kształtował się w październiku handel z Białorusią, gdyż statystyki prowadzone są w skali półrocznej.

Jest za wcześnie, by mówić o skali obrotów z Rosją po wprowadzeniu wiz –  powiedziała Grażyna Chubek z Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Izba organizuje wyjazdy na targi i misje handlowe. Na pewno nie ma jeszcze sprawnych procedur przyznawania wiz służbowych. Na początku były kolejki na granicach i były sygnały by interweniować w sprawie przyspieszenia odpraw, obecnie nie mamy sygnałów –  powiedziała. Rzecznik prasowy Głównego Urzędu Ceł Maria Fisz poinformowała, że obecnie GUC nie dysponuje takimi statystykami i dodała: "takich danych możemy się spodziewać na początku stycznia". Źródłem danych statystycznych jest dla wszystkich rodzajów obrotów dokument zgłoszenia celnego SAD wzorowany na deklaracji celnej stosowanej w krajach UE i EFTA. Niektóre lokalne organizacje kupieckie na razie nie zauważyły zmian w handlu spowodowanych wprowadzeniem wiz. Według warmińsko- mazurskich organizacji kupieckich, wprowadzenie wiz na polsko- rosyjskich przejściach granicznych znajdujących się na terenie Warmii i Mazur - Gronowie, Bezledach i Gołdapi - nie wpłynęło na sytuację handlowców w regionie.

W ogóle nie odczuwamy żadnych skutków wprowadzenia wiz. Nasza organizacja ma sklepy we wszystkich większych miastach województwa i nie zauważyliśmy żadnych zmian –  powiedziała Jadwiga Duszkiewicz z grupy kupieckiej Orbita. Dodała, że gdyby były jakieś zawirowania na rynku, wiedziałaby o tym, ponieważ jest również wiceprezesem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Kupców i Producentów. W 2002 roku obroty handlowe z Rosją wyniosły 5,7 mld dolarów, z Ukrainą 1,6 mld USD, a z Białorusią 0,5 mld USD. Polska w tych krajów najwięcej importuje surowców, wyrobów przemysłu chemicznego i metalowego. Eksportujemy zaś głównie maszyny i urządzenia, meble i żywność.


POWIĄZANE

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę