Firmy handlowe mają mniej powodów do narzekań - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Świadczy o tym wskaźnik koniunktury w trzecim kwartale 2005 r. Jest wyższy niż w poprzednich miesiącach i przed rokiem.
W jednej trzeciej badanych branż odnotowano dodatni wskaźnik koniunktury. Opracowano go na podstawie odpowiedzi otrzymanych z 246 przedsiębiorstw, które co kwartał oceniają zmiany w swojej działalności oraz przedstawiają prognozę na przyszłość.
Dla całego handlu wyniósł on w trzecim kwartale 2005 r. plus 4 - podaje Katarzyna Majchrzak z IRG SGH.
Od początku 2004 r. jest ożywienie w polskim handlu, a ostatnie wyniki badań potwierdzają te pozytywne tendencje. Prognozy nanajbliższe miesiące są także optymistyczne.
Najlepiej swoją sytuację oceniają przedsiębiorstwa działające w branżach owoców i warzyw oraz wyrobów tytoniowych. Najtrudniej mają firmy sprzedające maszyny, urządzenia, pojazdy mechaniczne i części do nich.
Wiele przedsiębiorstw handlowych nadal ma złą sytuację finansową. Tylko w jednej czwartej z nich wyniki ekonomiczne poprawiły się, a ponad połowa nie zauważa zmian.
Jednak prognozy na czwarty kwartał 2005 r. są dosyć optymistyczne - większość oczekuje lepszych wyników.
Nadal są różnice w kondycji przedsiębiorstw, w zależności od rodzaju własności. Najlepiej radzą sobie, jak w poprzednim kwartale, przedsiębiorstwa zagraniczne oraz państwowe i spółki skarbu państwa, najgorzej podmioty należące do osób fizycznych.
Zwiększyły się, i to bardziej, niż przewidywano, zakupy handlu u krajowych dostawców. Sprzedawcy spodziewają się, że podobna tendencja utrzyma się w najbliższych miesiącach. Firmy planują nieznaczne zmniejszenie zaopatrzenia ze źródeł zagranicznych.
Polskie przedsiębiorstwa w dalszym ciągu obawiają się konkurencji. I to zarówno ze strony dużych sieci handlowych, zwłaszcza zagranicznych, jak i niewielkich firm, które pojawiają się na rynku.
Inne, stale wymieniane ograniczenie, utrudniające rozwój, to niedostateczny popyt. Zmniejszył się odsetek podmiotów, które wśród utrudnień wymieniają znacznekoszty zatrudnienia pracowników i wysokie oprocentowanie kredytów.
Wpływ na koniunkturę ma rodzaj prowadzonej działalności. Najwyższy wskaźnik koniunktury odnotowano w przedsiębiorstwach, które prowadzą działalność półhurtową, najniższy, podobnie jak w poprzednim kwartale, u detalistów. Lepiej wiedzie się firmom działającym w dużych i małych miastach, agorzej tym zlokalizowanym na wsi.
Tylko w co dziesiątym przedsiębiorstwie zatrudnienie w tym roku zwiększyło się, a w co czwartym - zmniejszyło. Firmy prognozują w najbliższych miesiącach dalsze ograniczanie liczby pracowników.