Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Sejmie o zwrocie VAT dla rolników ryczałtowych

10 kwietnia 2008
Sejm przeprowadził w środę pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o podatku VAT. Zakłada on, że stawka zryczałtowanego zwrotu podatku VAT dla tzw. rolników ryczałtowych zostanie podwyższona z 5 do 6 proc.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 maja 2008 roku. Polska traci wówczas prawo do stosowania obniżonej, 3-procentowej stawki podatku VAT na środki produkcji rolnej.

"Podwyższenie stawki VAT dla rolników ryczałtowych jest związane z faktem, że od 1 maja stawka VAT na środki produkcji rolnej wzrośnie z 3 do 7 proc. Są to głównie nawozy rolnicze i środki ochrony roślin" - powiedziała w środę w Sejmie wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

Podkreśliła, że w zamian Ministerstwo Finansów chce podwyższyć stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników, by zrekompensować im wzrost podatku na środki produkcji. Zmiany w tych stawkach mają być neutralne zarówno dla budżetu, jak i rolników ryczałtowych.

Wiceminister zaapelowała też do posłów o szybkie uchwalenie projektu, tak, by zawarte w nim rozwiązania mogły wejść w życie 1 maja.

Rolnikowi ryczałtowemu, który dostarcza produkty rolne dla podatnika VAT (np. dla zakładu przetwórczego), przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa. Kwotę zryczałtowanego zwrotu wypłaca rolnikowi nabywca produktów rolnych. Obecnie stawka zwrotu wynosi 5 proc. kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Projekt przewiduje, że do końca 2010 roku w Polsce nadal obowiązywać będzie 3-procentowa stawka VAT na nieprzetworzone artykuły rolne, jak np. zboża, ziemniaki, warzywa, mięso i mleko.

W grudniu 2007 roku ministrowie finansów krajów UE zgodzili się, by do końca 2010 r. Polska i cztery inne nowe kraje Unii Europejskiej mogły stosować obniżoną stawkę VAT na wynegocjowane w traktacie akcesyjnym towary i usługi.

W przypadku Polski chodzi m.in. o dalsze stosowanie 3-proc. stawki na nieprzetworzone artykuły rolne. Nie udało się natomiast uzyskać zgody na stosowanie niższej stawki na środki produkcji rolnej.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę