aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

VAT w rolnictwie

22 grudnia 2015
Prawidłowe rozliczanie podatku od towarów i usług jest jednym z najtrudniejszych zadań, z jakim się borykamy będąc podatnikiem rozliczającym się według zasad ogólnych. Ponieważ podatek ten stanowi jedną z głównych pozycji na liście wpływów finansowych, kontrola prawidłowości rozliczeń stanowi ważny cel postępowań prowadzonych przez urzędy skarbowe. Konsekwencje nieprawidłowych rozliczeń są bardzo dotkliwe - dlatego w każdej organizacji czy jest to firma czy gospodarstwo rolne konieczne jest nieustanne podnoszenie poziomu wiedzy związanej ze stosowaniem przepisów dotyczących podatku VAT. Od maja b.r. nastąpiło kilka istotnych zmian.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług dokonaną ustawą z dnia 11 kwietnia 2008 r. zmianie ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 74, poz. 444 ), od 1 maja 2008 r. zmieniają się niektóre stawki podatku VAT związane z rolnictwem. Zmiany te można podzielić na dwie grupy:
1. Przedłużono - do 31 grudnia 2010 r. zakres obowiązywania stawki 3 % ale - UWAGA - tylko w zakresie dostaw nieprzetworzonych produktów rolnych. Z preferencyjnej 3 %-owej stawki zostały wyłączone niżej wymienione towary i usługi, które od 1 maja 2008 podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 7 %:
- produkty gospodarki leśnej z wyłączeniem drewna surowego, bambusa, wikliny (drewno surowe, bambus, wiklina podlegają opodatkowaniu wg stawki 22 %, pozostałe produkty gospodarki leśnej 7%),
- ziemia ogrodnicza,
- wełna szarpana
- wszelkie nawozy stosowane w rolnictwie (azotowe, fosforowe, potasowe, wapniowe, kreda nawozowa),
- amoniak
- pestycydy
- sznurek do snopowiązałek
- wszelkie usługi związane z rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem

2. Podwyższono stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku z 5% do 6%
Oznacza to, że podmioty, które wystawiają faktury VAT-RR dla rolników ryczałtowych (skupiające produkty rolne), od dnia 1 maja br. stosują stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku w wysokości 6% a nie jak dotychczas - 5%. Natomiast nie zmienił się zakres towarów i usług, od sprzedaży których przysługuje zryczałtowany zwrot podatku VAT.
Pozostaje tylko czekać co dobrego lub ewentualnie złego ale o tym nie myślimy wniosą  zaistniałe zmiany.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę