Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Vat sparaliżuje

26 kwietnia 2004

Znowelizowana ustawa o podatku VAT zagraża inwestycjom, współfinansowanym przez SAPARD - alarmują starostowie woj. kujawsko- pomorskiego.

1 maja wchodzi w życie znowelizowana ustawa o podatku VAT. Stawka tego podatku - w przypadku inwestycji - zwiększy się z 7 do 22 procent. To może, zdaniem konwentu starostów. który obradował we Włocławku, sparaliżować inwestycje, dotowane z funduszu SAPARD. W przypadku powiatów to zagrożenie dotyczy przede wszystkim inwestycji drogowych.
Problem w tym, że umowy, które podpisują powiaty z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierają sztywne zapisy, mówiące o 7-procentowym podatku VAT "obowiązującym w trakcie realizacji i rozliczenia kosztów inwestycji". Tymczasem po 1 maja faktury za roboty budowlane będą wystawiane z 22-procentowym VAT-em.

Zdaniem konwentu starostów, ta sytuacja stwarza zagrożenie nie tylko dla budżetów samorządów, ale dla całego programu SAPARD. - Może bowiem dojść do takiej sytuacji, gdy samorządy, nie mogąc dotrzymać warunków, wynikających z zawartych już umów, będą odstępować od współfinansowanych przez SAPARD inwestycji - zwraca uwagę przewodnicząca Marzena Kempińska.

Kierując się troską o powodzenie i inwestycji, i programu SAPARD konwent starostów woj. kujawsko-pomorskiego zaapelował m.in. do marszałka Sejmu i prezesa Rady Ministrów o wprowadzenie przepisów przejściowych w ustawie o podatku VAT, umożliwiających w 2004 roku stosowanie 7-procentowej stawki przy inwestycjach, współfinansowanych przez SAPARD.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę