Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

VAT na grunt wzbudza niepokój

21 maja 2003

Obecnie kontynuowane są uzgodnienia między resortami w sprawie projektów nowych ustaw o VAT oraz o podatku akcyzowym. O ostatecznym kształcie proponowanych przepisów zadecyduje rząd - poinformował Wiesław Ciesielski, wiceminister finansów.

Uczestników internetowej dyskusji z udziałem Wiesława Ciesielskiego niepokoiła możliwość wprowadzenia 22-proc. stawki VAT na grunty budowlane. Pytali więc, czy resort nie obawia się, że takie rozwiązanie pogłębi zapaść na rynku budowlanym i uniemożliwi wielu osobom realizację marzeń o własnym M. Wiceminister odpowiedział, że podpisanie Traktatu Europejskiego było możliwe dzięki zakończeniu negocjacji we wszystkich obszarach negocjacyjnych, w tym także w obszarze dotyczącym podatków.

Niedorzeczne jest więc dzisiaj utyskiwanie na podpisane ustalenia. Aktualnie trwają uzgodnienia międzyresortowe obu ustaw. Jakie rozwiązania zostaną ostatecznie przyjęte, zadecyduje Rada Ministrów przed skierowaniem do parlamentu, a następnie parlament  – powiedział Wieslaw Ciesielski.

Zawarta w projekcie nowej ustawy o VAT propozycja przewidująca opodatkowanie terenów przeznaczonych na cele budowlane wzbudza kontrowersje. I tak np. Krajowa Rada Doradców Podatkowych obawia się, że opodatkowanie sprzedaży terenów budowlanych może spowodować m.in. radykalne zmniejszenie opłacalności obrotu takimi działkami (zwłaszcza że rynek przeżywa głęboki kryzys), a także faktyczne uzależnienie opodatkowania VAT od decyzji organów gmin dotyczących planu przestrzennego zagospodarowania, co mogłoby rodzić niebezpieczeństwo powstania nadużyć.

Nie tylko o problemach dotyczących VAT dyskutowano w czasie internetowego czatu. Wiceministra zapytano, jak ocenia proces restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wiesław Ciesielski powiedział, że w obecnych uwarunkowaniach to jedyna droga na utrzymanie na rynku ponad 60 tys. zagrożonych firm, blisko 420 tys. miejsc pracy i co najmniej 0,8 proc. wzrostu PKB. Omawiano również sprawę systemów informatycznych obsługujących urzędy celne. Wiceminister zapewnił, że MF zdąży wdrożyć wszystkie systemy informatyczne do 31 grudnia 2003 r.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę