MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Ustawa o ochronie zwierząt trafi do prezydenta

26 lipca 2002

Sejm oddalił wniosek Senatu o odrzucenie w całości znowelizowanej ustawy o ochronie zwierząt. Oznacza to przyjęcie jej przez Sejm w wersji uchwalonej w czerwcu. Teraz ustawa zostanie skierowana do prezydenta.

Odrzucenie stanowiska Senatu rekomendowała posłom sejmowa Komisja Europejska. Za oddaleniem wniosku Senatu głosowało 343 posłów, przeciw - 59, a 14 posłów wstrzymało się od głosu. Posłowie zabierający głos w imieniu swoich klubów wyrażali żal, że senatorowie wnosząc o odrzucenie całej ustawy zmarnowali szansę poprawienia jej wad, a zwłaszcza "haniebnego" w ich przekonaniu przepisu o możliwości strzelania przez myśliwych do wałęsających się w odległości powyżej 200 m od gospodarstw psów i zdziczałych kotów.

Znowelizowana ustawa uznaje organizowanie walk zwierząt za formę znęcania się nad nimi. Dopuszcza bezściółkowy chów zwierząt i brak dostępu zwierząt hodowlanych do naturalnego dziennego światła. Na wprowadzanie nowych technologii chowu zwierząt będzie potrzebne zezwolenie wojewody.

Ustawa przewiduje przepisy, według których w laboratoriach doświadczalnych będą wyznaczone osoby odpowiedzialne za opiekę nad zwierzętami i zapewnienie im odpowiednich warunków bytowania. Nie uległy zmianie dotychczasowe zasady transportu zwierząt, ale szczegółowe zasady transportu określi minister transportu w porozumieniu z ministrami rolnictwa i środowiska.

Czy posłowie wyrażający żal, że senatorowie zmarnowali szanse poprawienia wad noweli zapomnieli, iż sami również mieli taką możliwość.  


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę