aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

UOKiK skontroluje PZU Życie

8 czerwca 2005

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy PZU Życie nie nadużyło swojej pozycji rynkowej przez utrzymywanie niekorzystnego systemu grupowych ubezpieczeń pracowniczych.

Przedmiotem wszczętego 1 czerwca 2005 r. przez UOKiK postępowania jest system grupowych ubezpieczeń pracowniczych na życie. W jego trakcie Urząd sprawdzi czy działania PZU Życie nie stanowią zakazanej przez prawo praktyki ograniczającej konkurencję.

Z wnioskiem o wszczęcie postępowania zwróciło się do Prezesa UOKiK ośmiu przedsiębiorców. Ich zdaniem wprowadzenie przez ubezpieczyciela szeregu niekorzystnych przepisów (m.in. wymóg wyrażania zgody na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia przez pracowników mimo, iż nie są oni stroną umowy) stanowi nadużycie pozycji rynkowej.

Analiza dokumentów i informacji zebranych przez UOKiK dały podstawę do przyjęcia, że w opisanej sprawie mogło nastąpić naruszenie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów – tłumaczy Cezary Banasiński, Prezes Urzędu.

Postępowanie UOKiK prowadzone będzie również na podstawie przepisów Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską, ponieważ zgromadzone materiały uzasadniają przypuszczenie, że praktyki stosowane przez PZU Życie mogą mieć wpływ na handel miedzy państwami członkowskimi UE.

Za naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w powyższym zakresie grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznych przychodów.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę