aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Unia nie ucywilizuje fiskusa

3 czerwca 2003

Ci, którzy mają nadzieję, że nasze przystąpienie do Unii ucywilizuje relacje podatnik-fiskus, prawdopodobnie się przeliczą. W kwestii postępowań podatkowych a także podatków dochodowych, prawo wspólnotowe jest bardzo lakoniczne.

Uregulowanie podatków PIT i CIT Unia pozostawia państwom członkowskim. Stąd różnice w stawkach podatkowych. Na przykład spółka irlandzka musi oddać państwu 12,5 % przychodu. Gdyby działała w Belgii lub we Włoszech, mogłaby zapłacić blisko 35 %. Nieco mniejsze zróżnicowanie maksymalnych stawek istnieje w PIT. Tutaj dochodzą jednak rozbieżności w wysokości progów podatkowych. Na pytanie, jaką kwotą musi podzielić się z fiskusem obywatel zjednoczonej Europy, jest ponad 20 różnych odpowiedzi.

Spółki ujednolicone

Jedną z nielicznych zharmonizowanych do tej pory kwestii jest opodatkowanie dywidend wypłacanych przez europejskie spółki córki spółkom matkom. To realizacja jednego z podstawowych założeń Unii - swobody przepływu kapitału. Dlatego wypłata dywidendy do spółki właścicielki jest wolna od podatku "u źródła". Dyrektywa, która ustanawia tę zasadę, ma pierwszeństwo przed przepisami krajowymi – mówi Robert Żukowski, menadżer w dziale doradztwa w zespole międzynarodowego prawa podatkowego Ernst & Young. 

Konieczne jest jednak spełnienie warunku –  spółka matka musi posiadać w podległej spółce 25 % udziałów, a inwestycja musi mieć charakter długoterminowy. Jeśli to się nie uda, można będzie się powołać na umowy, o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a innymi krajami UE. Wiele z nich przewiduje niższy podatek "u źródła" niż polska ustawa o CIT, czyli 15 %, i zwykle nie stawiają warunku posiadania akcji przez określony czas – wyjaśnia dalej ekspert. Robert Żukowski

Aby ułatwić swobodę przepływu kapitału, Unia pracuje nad dyrektywami znoszącymi podatek " u źródła" między europejskimi spółkami matkami i córkami – od odsetek i opłat licencyjnych. Wątpliwe jednak, żeby weszły one w życie przed przystąpieniem Polski do UE.

Decydują kraje

Unia nie wtrąca się również do przepisów postępowania podatkowego i egzekucyjnego. Potrzebne zmiany, przede wszystkim dotyczące wymiany informacji podatkowych, wzajemnej pomocy służb skarbowych w egzekucji podatków, zostały już wprowadzone – dodaje Robert Żukowski. Zapewne pomylą się ci, którzy liczą na to, że wejście do Europy wpłynie pozytywnie na stosunek polskiego fiskusa do podatników. Wątpliwe, aby skarbówka wzięła przykład z partnerskich relacji między urzędnikami a podatnikami w Holandii. Zdaniem wielu przedsiębiorców, we Włoszech fiskus traktuje każdego podatnika jak potencjalnego oszusta. Członkostwo Włoch w Unii nie spowodowało poprawy sytuacji – zauważa ekspert


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę