Ptak_Waw_CTR_2024

Trzmiele i entomofagi kontra fiskus

7 października 2004

Trzmiel dla przeciętnego Polaka to głośno buczący owad podobny do pszczoły, ale znacznie większy. Ale dla polskiego rządu to przedmiot działalności prawodawczej i ożywionej korespondencji między ministerstwami.

"Trzmiel to najskuteczniejszy zapylacz naturalny, jego praca jest znacznie wydajniejsza niż innych owadów, a dzięki długiemu ryjkowi sięga dna kwiatów o głębokich kielichach" - czytamy na internetowej stronie poświęconej ogrodnictwu. W ciągu minuty odwiedza średnio 20-30 kwiatów. - Trzmiele są bardziej systematyczne i pracowite od pszczół - potwierdza Katarzyna Tykarska z firmy Rol-Eko, która importuje te owady. - Są niezbędne przy hodowli pomidorów, bo pszczoły nie chcą ich zapylać. Są też mniej agresywne.

Jednak trzmiele znalazły naturalnego wroga - fiskusa, który postanowił, że od 1 maja na towar pod nazwą "trzmiel ziemny" (oznaczony symbolem Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 01.25.10) stawka podatku VAT wzrośnie z 3 proc. do 22 proc.

Taki sam los spotkał entomofagi, czyli organizmy wykorzystywane jako naturalni wrogowie szkodników roślin. - Krewniaków kleszczy wykorzystuje się do zwalczania przędziorków, a pożyteczne pluskwiaki biegają po liściach i zjadają groźnego mączlika, czyli białą muszkę - tłumaczy Tykarska.

W obronie trzmieli i entomofagów stanęli entomologowie i sadownicy, a także Ministerstwo Rolnictwa, które już 14 maja poprosiło resort finansów o przywrócenie preferencji podatkowych dla trzmieli.

- Bez entomofagów nie ma mowy o rolnictwie ekologicznym. Naturalni wrogowie szkodników będą obłożeni wyższą stawką VAT niż chemiczne środki ochrony roślin - alarmował prof. Zbigniew Dąbrowski z warszawskiej SGGW.

Fiskus myślał aż trzy miesiące i wymyślił wreszcie, że trochę przesadził z VAT-em na trzmiele i entomofagi - nowa stawka to 3 proc. Odpowiednie rozporządzenie musi jeszcze podpisać minister.


POWIĄZANE

Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA jako największe organizacje rolnicze, związki z...

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do przewodniczącego sejmowej kom...

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę