Rada Ministrów obniżyła oprocentowanie preferencyjnych kredytów obrotowych (z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) dla rolników.
Dzięki rozporządzeniu rządu warunki kredytu obrotowego na zakup środków do produkcji rolnej stały się bardziej korzystne, ponieważ obniżone zostało oprocentowanie z 0,4 do 0,35 stopy redyskontowej weksli, nie mniej niż 2 proc. (było 4 proc.). Maksymalna kwota kredytu udzielana temu samemu podmiotowi na realizację kilku przedsięwzięć w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej nie może być wyższa niż 8 mln zł.
Podmioty inwestujące w nowe technologie produkcji w ramach rolnych programów branżowych będą mogły zaciągnąć kredyty preferencyjne (odsetki wyniosą 1 proc. rocznie). W świetle obecnie obowiązujących przepisów podmioty, które realizują takie przedsięwzięcia przy udziale kredytu branżowego muszą płacić dwukrotnie wyższe oprocentowanie niż podmioty zaciągające kredyty na te cele w ramach odrębnej linii na nowe technologie.
Rząd obiecuje, że rolnikom poszkodowanym przez klęski żywiołowe łatwiej będzie uzyskać kredyt "klęskowy" w przypadku, kiedy sami nie mogą przedstawić w banku zabezpieczenia kredytu. ARiMR ma im udzielać gwarancji i poręczeń. Warunkiem ubiegania się o gwarancję lub poręczenie będzie złożenie w banku, z którym agencja podpisze umowę o współpracy, wniosku o udzielenie gwarancji kredytowej lub poręczenia spłaty kredytu. Formularz wniosku określi prezes agencji. Gwarancje i poręczenia kredytowe będą udzielane na oznaczony czas, do wysokości 80 proc. wykorzystanej kwoty przyznanego kredytu wraz z odsetkami od kwoty objętej gwarancją lub poręczeniem, nie więcej jednak niż do wysokości 65 tys. zł. Agencja będzie udzielała gwarancji i poręczeń kredytowych do wysokości określonej w planie finansowym na dany rok.
ARiMR ma też częściowo refundować koszty poniesione przez zakłady na utylizację zwłok świń. - Na razie nic nie wiadomo o szczegółach tej refundacji - mówi Iwona Musiał, rzecznik prasowy agencji.