Zgodnie z oczekiwaniami rynków finansowych Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę referencyjną o 25 punktów bazowych, natomiast stopy redyskonta weksli i lombardową o 50 pkt. Stopa depozytowa pozostała bez zmian.
Stopa interwencyjna będzie wynosić od dzisiaj nie mniej niż 6,25%, lombardowa 8,00%, a redyskontowa 6,75%. Stopa depozytowa pozostała bez zmian na poziomie 4,50%.
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała naturalne nastawienie w polityce pieniężnej i przyjęła jej kurs po 2003 roku. Analitycy spodziewali się, że niska inflacja i niezagrożony trend inflacyjny wraz z wolniejszym od oczekiwań ożywieniem się gospodarki pozwolą RPP na obniżenie stóp. Dodatkowe dane o produkcji przemysłowej w styczniu, potwierdziły, że ożywienie gospodarcze jest powolne, co zdaniem ekonomistów tym bardziej dostarcza argumentów do cięcia stóp. Produkcja przemysłowa w styczniu spadła o 5,9% w stosunku do grudnia, a rok do roku wzrosła o 4,2%, po wzroście o 5,1% w grudniu.
W tym tygodniu obawę o realność wzrostu na poziomie 3,5% wyraził minister finansów Grzegorz Kołodko, który powiedział, że wzrost na złożonym poziomie jest zagrożony jeśli RPP nie dokona zmian w polityce monetarnej i jeśli nie zostaną przyjęte reformy finansów publicznych.